ÏÏ-. DE WONDERWERELD VAN DE ORGANISCHE SCHEIKUNDE H (2) I I I 1 Men kan dit spel met de kubussen nog verder voortzetten, te beginnen met butaan, C4H10. Als we inplaats van een lange ketting te maken drie van de koolstolatomen op onderstaande wijze met de vierde vet binden, krijgen we een andere molekule (zie fig. 6), het iso-butaan, waarvan de structuurfor mule er zó uitziet: H H H—C- H H -C—C—H -H Fig. 6 Iso-butaan (CaHw) 1 H H—C- H De koolstofatomen in de bovenstaande formules hebben elkaar om zo te zeggen met één hand vast. Ze kunnen dat ook met twee handen doen. (zie fig. 7). H H H C C H H Fig. 7 Aethyleen Dit C2H4 is de meesten van onze lezers ook bekend en wel onder de naam aethyleen. Met aethyleen als uitgangspunt laat zich ook weer een hele serie koolwaterstoffen opbouwen, maar alleen de eerste twee koolstof atomen vertonen steeds de dubbele binding. Als we de vergelijking van hierboven nog verder mogen uitwerken, kunnen we zeggen, dat twee koolstofatomen elkaar tenslotte nog met drie handen mogen vasthouden. De struktuurformule ziet er zo uit: H C C H U en wij kennen dit spul onder de naam Acethyieen (C2H2). Verder is er nog de mogelijkheid, dat de atomen koolstof geen keten, maar een kring vormen, van drie, vier of zes atomen. Het laatste geval komt in de natuur heel vaak voor, misschien wel omdat die kom- binatie zeer stabiel is Nevenstaan de tekening laat zien, hoe men zich zo'n cyclische molekule (kring vormig) kan voorstellen, (fig. 8). 46 Fig. 8 Benzol water stof bindingen eigen elektronen v. d. koolstof atomen

Het Zeskant | 1957 | | pagina 6