VAKANTIE Het is altijd moeilijk de betekenis van iemand voor een bepaald bedrijf vast te stellen. Zelf hebben we natuurlijk het gevoel onmisbaar te zijn. Als we menen tekort te worden gedaan neigen we naar dezelfde reaktie, die we van de jeugd kennen. Als vader, tot het uiterste getergd, zoon-lief over de knie heeft gelegd, zal zijn telg denken of zeggen: Wacht maar, ik loop lekker weg en dan zal je er spijt van hebben. Of we nu jong zijn of oud, we zien onszelf nu eenmaal altijd als het middelpunt waar de aarde omheen wentelt. Het bezwaar van op die wijze middelpunt te zijn is dat we de dingen altijd uit dezelfde hoek zien. We zien niet de wereld, maar onze wereld. Zo zien wij ook het bedrijf waarin wij werken vanuit onze eigen gezichts hoek, dat kan niet anders. Daardoor ontstaat de neiging te menen dat dat de enige manier is om de dingen te zien. Daarom is vakantie zo nuttig, zowel voor het bedrijf als voor de mens zelf. Voor het bedrijf omdat niets zo schadelijk is voor een goede gang van zaken als om mede werkers te hebben, die automaten zijn geworden, die geen nieuwe mogelijk heden meer zien en hun wereld aanvaarden zoals zij is. Wat de mens vooral van het dier onderscheidt is zijn vermogen om op grond van zijn denken nieuwe wegen in te slaan. De mens kan scheppend denken, nieuwe samenhangen ontdekken, veranderen. Als iets gedurende tien jaren op een bepaalde manier is gebeurd wil dat niet zeggen, dat die werkwijze ook vandaag nog de beste is. We gaan er maar al te vaak vanuit, dat als er iets veranderd moet worden een ander dat wel zal zeggen. Als het eenmaal zover is gekomen, is het de dood in de pot. Op dat ogenblik is de mens tot machine geworden. De vakantie biedt ons de mogelijkheid uit die sleur vandaan te komen. Dat is ook voor onszelf belangrijk, want werkelijk genieten van het leven kunnen we alleen als we plezier in ons werk hebben, en sleur en dat plezier gaan nu eenmaal niet samen. Vakantie is daarom dienst en het is nuttig die zo goed mogelijk te vervullen. Niemand kan een ander vertellen op welke wijze hij zijn vakantie het best kan doorbrengen. Dat hangt helemaal af van persoonlijke geaardheid, belangstelling en van de om standigheden. (0) 41

Het Zeskant | 1957 | | pagina 7