KIJKJE OVER BUURMAN'; SCHUTTING Lezers, in de Krimpenerwaard ligt een plaatsje, dat blijkens het nieuws van L.S.Z. Brgambacht heet, een naam, die bij ons associaties wekt aan Belgisch Kongo of de binnenlanden van de Balkan. Hier bergt een toren van honderd ellen hoog ze meten daar nog in ellen zoveel water, dat geen defekt aan de pomp de toevoer van Lekwater naar Den Haag zou verstoren. Aannemende, dat wij in Den Haag twee liter water per persoon per dag consumeren, zou om ons ook maar één dag voor dorst te bewaren, die toren honderd bij honderd bij honderd meter moeten zijn. Wellicht is de techniek van het geval ons ontgaan „Eén slagroomtaartje in de week betekent een gewichtstoename van 5 pond per jaar", zegt het firmanieuws van J. K. Twee-en-vijftig slag roomtaartjes wegen volgens onze Banketbakker 2340 gram. Het menselijk spijsverteringssysteem zou hier dus een efficiëntie bereiken van meer dan honderd procent, wat zelfs een schuttingkijker te gortig is. Bovendien, zouden wij zélf, aannemende dat gevulde koeken, chocoladerepen en ijs met slagroom dezelfde werking hebben, uit dezen hoofde alleen al 150 pond boven ons geboortegewicht wegen, hetgeen wij lang niet halen. Dr. S. schrijft bij Gusto een artikel over de wijzen van wijs vacantie- houden. Men leert, zo ongeveer schrijft hij, het buitenland niet kennen door er een week of tien dagen doorheen te toeren. Ons ligt de opmerking op de punt van de tong, dat men dat buitenland in elk geval niet leert kennen door er niet doorheen te toeren. Maar wij uiten dat niet, want wij begrijpen de opzet. Dr. S. wil de zomerse drukte op de wegen van Frankrijk bestrijden en daar zijn wij pal voor. Hebben wij 't rijk alleen! Recht uit het volle hart gegrepen is ons Conrad-Stork's vraag: Waarom zo n haast? Kalm aan, dan breekt 't lijntje niet; haastige spoed is zelden goed; de eersten zullen de laatsten zijn; allemaal diepe wijsheden waar wij ons wel bij bevinden. Haha! En als Uw directie iets rap verricht wil hebben, vraagt U maar rustig: Waarom zo'n haast? Maar dan mag U zich wel op Uw stoel vastlijmen. Het voor ons, mensen van buiten, altijd ietwat adembenemend tempo van Amsterdam wordt ons weer duidelijk uit Verschure's „Schakel", waarin het honderdjarig drama van de verbindingen over het IJ wordt geschilderd. Het eerste tunnelplan is uit 1843. Ze mogen nu wel beginnen met het maken van plannen voor het geval, dat de IJ-tunnel te smal zal blijken te zijn na de geweldige toeneming van het verkeer omstreeks het jaar 2000. Wat wij totnogtoe beschouwd hadden als een manifestatie van het Sliedrechts-Klops muziekleven blijkt in het firmanieuws van De Klop nu zonneklaar een brok techniek geweest te zijn. Het „Maaslando Orkest" was een pick-up installatie. Nu wachten wij nog op de onthulling dat de wandelclub een poppenspel blijkt te zijn I8CN1CUS 45

Het Zeskant | 1957 | | pagina 28