Totaal kassabons en het boekje van de kruidenier. Nu nog de „Papieren". De papieren zijn hun waardestukken. Het huurcontract, de huisvestigingsver gunning, de polissen en het spaarbankboekje. Ze liggen veilig geborgen onder de matras van hun bed. Eigenlijk hebben ze geen goede bergplaats 1) voor dit papieren-kapitaal. Ze willen er nog eens een geldkistje voor kopen, waar ze een en ander brandvrij in kunnen opbergen, maar zolang die kleine kluis niet bij de hand.is, slapen ze er maar op. „Zie zo", zegt Joost, „nu gaan we eerst berekenen wat er binnen komt. Als je weten wilt, wat je uit kunt geven, moet je eerst precies weten wat er gemiddeld per maand of per week binnen komt. Als je het niet precies weet, dan schat je het. Dat doen we op de zaak ook. We schatten aan de lage kant, dan kan het altijd nog meevallen. Mijn overwerk zal nog wel even voortduren, maar ik. zet er niet te veel voor op en op die verhoging, die in de lucht hangt, reken ik nog niet. Geen speculaties!" En nu maakt Joost zijn rekensom. De kinderbijslag deelt hij door 3. De vakantie-toeslag door 12. Hij maakt een rond getal van Tietgeen ze ge middeld per maand zullen kunnen besteden en dat wordt het uitgangspunt van hun begroting. Zó ziet het schema van hun begroting er uit. Begroting per week of per maand. Vaste lasten Reserve Huishoudgeld Huur Kleding Voeding Belasting ink. Schoeisel Huishoudelijke hulp Belasting pers. Inventaris Gift-en en geschenk. Verzekering ziekte Dokterskosten Schoenreparatie, en 1. Verzekering brand Vakantie Verkeer Verzekering overige Sparen Reiniging Contributies Uitgaan Lectuur Diversen School-lesgelden Zakgelden Radio, televisie Gas, electr., water Brandstof Joost berekent aan de hand van de betalingsbewijzen al hun vaste lasten 1) Waardepapier bewaart men het veiligst in een kluisloket, dat men bij vele bankinstellingen kan huren. Niet ieder houdt er echter een „bankier" op na. Daarom stellen vele spaarbanken voor hun spaarders tegen een zeer billijke vergoeding een loket beschikbaar in hun brand- en inbraak- vrije kluizen. (0) 73

Het Zeskant | 1957 | | pagina 11