wierp, een paar bewegingen met hefbomen en handles uithaaldeen wij waren weer geholpen. Zoals gezegd, het hoogtepunt was de manoeuvre met de ankers. Dit werd vanaf het water gefilmd door onze cameraman. Met hem onderhielden wij verbinding via een elektrisch blèr-apparaat, dat alwie 't hoorde de angststuipen op het lijf joeg, maar naar later bleek, op het water volmaakt onverstaanbaar was. De ankerdraden van de „Akanswari" worden geleid over de bewuste bomen, die eruit zien alsof zij van draglines ontvreemd zijn. Met zo'n boom, die in „alle richtingen" scharniert, wordt het anker buiten boord gemikt, waarna een rukje met de lier aan de kabel wordt gegeven om te zien of het anker houvast heeft. Als dit het geval is, kan de zuiger aan het werk. Heeft hij zich zo ver naar voren gebaggerd, dat de ankerbomen naar achteren wijzen, dan wordt het tijd om de ankers te verleggen. Dit gebeurt door één van de twee ankers te hijsen, wat nogal met kracht gebeuren moet. Als het anker los is, zwaait de boom naar voren en dan laat men het anker weer vallen. De operatie met het andere anker ver loopt nét zo. Als wij het goed begrepen hebben, is het probleem en dat geldt ook bij het zijdelings verhalen van de zuiger tijdens het baggeren de af stelling van de stuurboord- en bakboordlieren in verhouding tot elkaar en elk voor zich. Dat heeft nogal wat voeten in de aarde, naar het schijnt, maar in elk geval ging het best. Onze cameraman was dik tevreden. Vanaf een naast de zuiger liggende zandplaat maakte hij nog een paar mooie opnamen van het schip. Op deze zandplaat stond hier-en-daar nogal wat water en hij liet zich derhalve vervoeren door een schipper met rubberlaarzen, die cameraman en assisten tie op de nek nam en door het water droeg. Wat ons betreft, was het een geslaagde beproeving en wij hebben van het tegendeel niets vernomen. Nu verwacht U nog de gebruikelijke tech nische gegevens, maar daarvoor ontbreekt ons de plaatsruimte. Laten we volstaan met te vermelden, dat de baggerdiepte van de „Akanswarie" 14 meter is, de diameter van de zuigbuis 710 mm, het totaal geïnstalleerd vermogen 4400 pk. De pomp wordt direkt, de snijkop en de lieren worden elektrisch aangedreven. N. O. (I.H.C.) 74

Het Zeskant | 1957 | | pagina 26