Jeugdherbergen zijn er in de mooiste delen van ons land, van Schier monnikoog tot Vaals, van Denekamp tot Haarlem, allemaal herkenbaar aan het driehoeksembleem met de bekende letters N.J.H.C., een waarborg dat in deze huizen een goede toon en een gezonde sfeer aanwezig zijn. dat hier een echtpaar in dienst bij de N.J.H.C. als jeugdherbergouders zorgt dat de jongen of het meisje hier een „veilig tehuis vindt, waar orde en regelmaat heersen, kortom waar het net zo toe gaat als in een goed gezin. Dié N.J.H.C. zou men de gastvrouw van de Nederlandse jeugd kunnen noemen, begaafd met veel opvoedkundig inzicht en begrip voor de be hoeften aan gezonde ontspanning en inspanning van haar jeugdige gasten. Daarom kan het in de jeugdherbergen 's avonds daveren van de zang of de volksdans of is een enthousiast groepje op het sportveld aan het volleyballen, terwijl weer anderen dankbaar gebruik maken van de avond wandeling onder leiding van een van de jeugdherbergouders. De volgende morgen vóór het vertrek doet iedereen mee aan het gezamen lijk corvee; de jeugdherbergen beogen immers de zelfwerkzaamheid te bevorderen en zodoende laten de gasten het huis weer achter zoals zij het zelf de vorige dag hebben aangetroffen. Zelfwerkzaamheid en ge meenschapszin, dat is het devies van de trekker, die in de jeugdherbergen een hartelijk onthaal vindt. Niet alleen trekkers treft men in de jeugdherbergen aan, steeds meer gaan school- en verenigingsgroepen de weg naar de jeugdherberg vinden, om onder leiding daar enige dagen te verblijven of gezamenlijk een trek tocht te maken. Daarnaast komen ook steeds meer buitenlandse trekkers naar ons land, die in het afgelopen jaar ongeveer 135.000 overnachtingen boekten. Van welk buitengewoon groot belang is het, dat jeugd uit allerlei landen elkaar ontmoet, met elkaar praat en van gedachten wisselt. Omgekeerd gaan vele Nederlandse trekkers, wanneer zij eerst in eigen land getrokken hebben, naar het buitenland. Hun Nederlandse trekkers- kaart geeft namelijk ook recht van toegang tot de tezamen ongeveer 3000 jeugdherbergen, verspreid over een groot deel van Europa en zelfs buiten de grenzen van het oude werelddeel. Op deze wijze ligt de wereld binnen het bereik van velen, zelfs al beschikken zij maar over een smalle reis beurs. Reeds tienduizenden jongeren maken jaarlijks gebruik van onze jeugd herbergen en wij zijn ervan overtuigd dat nog vele anderen hen zullen volgen, om later met veel genoegen terug te kunnen zien op een heerlijke, goedgeslaagde vakantie. Formulieren voor aanmelding, benevens verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt door het secretariaat van de N.J.H.C., Prof. Tulpstraat 4-6, Amsterdam-C., of zijn verkrijgbaar bij diverse V.V.V.-inlichtingenkantoren in Nederland. 70 (0)

Het Zeskant | 1957 | | pagina 8