3^raamgeid LIEVER DIRECT DOOD De aanspraak op kraamgeld vloeide tot 1 augustus 1957 voort uit de bepalingen van de Ziektewet. Het gevolg daarvan was, dat het kraamgeld werd uitgekeerd door de Bedrijfsvereniging of door het bedrijf, indien dat bedrijf een eigen Afdelingskas voor de Ziektewet had, zoals bij de Werf Gusto het geval is. Met ingang van 1 augustus 1957 is in deze gang van zaken echter ver andering gekomen. De aanspraak op kraamgeld is uit de Ziektewet ge schrapt en overgebracht naar het Ziekenfondsenbesluit. Dit betekent, dat het bedrijf vanaf 1 augustus jl. geen bemoeiingen meer heeft met de kraamgelden. Aanvragen om kraamgeld moeten thans worden ingediend bij het Ziekenfonds, waarbij de aanvrager is aangesloten. In verband met het bovenstaande wijzen wij er de werknemers nog op, dat zij van de geboorte van een kind (en trouwens van iedere wijziging in de samenstelling van het gezin) zo spoedig mededeling moeten doen aan de Sociale Afdeling, zulks met het oog op de loonbelasting, aan spraak op kinderbijslag enz. We hebben er reeds eerder op gewezen, dat bij de Werf Gusto kosten noch moeite worden gespaard als het er om gaat ongevallen te voor komen. Door middel van het Zeskant wordt steeds weer de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van veilig werken. Ik zou haast zeggen: tot vervelens toe! Als men nog niet zo heel veel jaren geleden wees op de noodzakelijkheid van veilig werken, dan was de reactie bij de werknemers lang niet altijd gunstig. Ze schudden het hoofd en zeiden: „Al die praatjes over veiligheid zijn maar flauwe kul! Tijdverspilling! Je gaat toch niet voor je tijd het hoekje om." Maar in de jaren, dat men zo sprak, kwamen dodelijke ongevallen veelvuldig voor. Langzamerhand is men de noodzakelijkheid van veilig werken beter gaan inzien. De oude opvatting, dat veilig werken niet nodig is, is wel ver dwenen. Helemaal verdwenen? Neen; nog niet helemaal! Een groot deel van de werknemers beseft heel goed, dat het niet prettig is om „in de Ongevallenwet te lopen", dat ze er niet beter van worden en dat de pijn en ellende van een ongevalsletsel beter voorkomen kan worden. Als een baas zou proberen de werklieden te laten werken op een onvoldoend beveiligde plaats, zou hij zeker te horen krijgen: „Baas, (0) 101

Het Zeskant | 1957 | | pagina 11