baggeren midden in het land moest beginnen. Daarvoor was een demon teerbare, maar toch behoorlijk grote zuiger nodig. Contact tussen de Nederlandse, Belgische en een ook in het samenspel betrokken Britse aannemer leidde tot de beslissing om de „Vlaanderen XI" gedemonteerd naar Schotland te verzenden. Toen dit de I.H.C. ter ore kwam, verzochten zij de betrokken partijen om toestemming om dit evenement te filmen. Deze toestemming werd graag verleend. We waren overigens nog maar net op tijd, want toen de „Vlaanderen XI" voor de lens verscheen, bleek het juist de laatste dag te zijn, waarop hij als keurige zuiger te herkennen was. Enkele dagen later waren snijkop en spudpalen al gedemonteerd, was de drijvende leiding afgebroken en bin nen enkele weken was er van de zuiger niets meei\ over dan een schijnbare chaos van brokken staal en gesloopte machinerieën. Deze werden met grote opleggers naar de haven van Gent vervoerd en vandaar per schip naar Leith in Schotland, de haven van Edinburgh. Van Leith ging het spul weer per auto de heuvels in naar Kinglassie, midden in een woestenij van kolen mijnen in aanleg en afbraak. De zware sekties moesten dikwijls lange omwegen maken en speciaal het transport van de snijkopladder was een evenement, daar het ruim 22 meter lange gevaarte op de bochtige Schotse wegen moeilijk te hanteren was. Met twee lorries, waarvan een als trekker en de andere als duwer dienst deed, slaagde men erin een voldoende manoevreerbaar geheel te krijgen. Op een regenachtige ochtend vertrokken wij van Schiphol naar Londen en vandaar naar Edingburgh, de snijkopladder achterna. Deze hadden wij enkele dagen tevoren zien inschepen en de bedoeling was het ontschepen Landleiding op stellages. in Leith en het wegtransport te filmen. Nu gaat een boot soms sneller dan men denkt en een vliegtuig langzamer, want de eerste keer dat wij de snijkoplad der te zien kregen was, toen wij 's avonds laat van Edinburgh naar Kinglassie reden om ons hotel op te zoeken. De snijkopladder stond langs de weg geparkeerd en in de volgende dagen zouden wij hem nog enkele malen in die houding aantreffen. Ons hotel was in Kinross, onge veer vijftien kilometer van het baggerprojekt in Kinglassie. Een De zuiger wordt gedemonteerd. 92

Het Zeskant | 1957 | | pagina 4