„MEEHANITE" metaal f Wat is H. den Ouden, terwijl dankwoorden werden gesproken door de heer Pot- vliege namens zijn echtgenote. Ook de heer Ir. Vandercruyssen sprak nog in dezelfde geest als bij de vorige gelegenheid. Beide motorklepbakken, waarvan U een technische beschrijving kunt vinden in het Zeskant van augustus 1956, zijn van geheel gelaste constructie en kunnen met hoofdafmetingen 63,50 x 9,x 3,50 m. en een laadruim- inhoud van eik 620 m3 een hoeveelheid zand van 1050 ton met een snelheid van 8 knopen vervoeren. De schepen zijn voorzien van twee schroeven, welke elk door een 200 pk M.W.M. diesel gedreven worden. B. (De Klop Gegoten ijzer is van oudsher op grote schaal gebruikt dank zij het gemak, waarmede het kan worden gesmolten, dank zij zijn uitstekende gietbaar- heid en goede bewerkbaarheid. De ontwikkeling van de techniek in de twintigste eeuw, voornamelijk de vooruitgang op het gebied van algemene machinebouw, heeft ertoe geleid, dat de belastingen op verschillende onderdelen van motoren, machines e.d. steeds worden opgevoerd, waardoor hogere eisen aan de betrouwbaarheid van de materialen werden gesteld. Hoewel in het begin van deze eeuw werd aangetoond, dat er verband bestond tussen de samenstelling van gegoten ijzer en zijn fysische eigen schappen, duurde het toch tot na de eerste wereldoorlog, eer een verdere belangrijke ontwikkeling plaats vond en men er in slaagde de structuur te beïnvloeden en daarmee het ijzer de verlangde fysische eigenschappen te geven. M.a.w. men ging betrouwbaar materiaal vervaardigen, dat be kende fysische eigenschappen bezat. Onder hen, die deze kwestie bestudeerden, behoorde Meehan van de Ross-Meehan-Foundries, Chattanooga, die een methode ontwikkelde om de verlangde eigenschappen van het ijzer te verkrijgen en daarop octrooi verwierf. Meehan's methode was gebaseerd op de regeling van de ver deling en hoeveelheid van grafiet in de structuur. In normaal gietijzer heeft het grafiet, dat geen vastheid bezit, de vorm van lagen, die over elkaar liggen en zodoende zwakke plaatsen vormen. Dit is vooral waar te nemen, wanneer dergelijke gietstukken onder druk worden gezet en doorlekken. In het „Meehanite"-metaal is echter het grafiet fijn en goed verdeeld, waardoor bovengenoemde zwakke plekken worden vermeden. Door de aanwezigheid van het grafiet behoudt het niettemin zijn goede eigenschappen en bewerkbaarheid. „Meehanite" is het gedeponeerde handelsmerk van een aantal hoogwaar- 105

Het Zeskant | 1957 | | pagina 5