PAS OP! VEILIG WERKEN] „Zelfbescherming" wil zeggen, dat u zich moet beschermen tegen letsel en dat kunt u doen door, waar nodig, gebruik te maken van de persoonlijke beschermingsmiddelen, die bij de magazijnen verkrijgbaar zijn. J. O. M. -femiliegeluh in eigen handen door VEILIGHEIDSINSTITUUT P.S. Vlak vóór het verzenden van de kopij voor het Zeskant naar de drukker kwam de mededeling binnen, dat een aan boord werkende werk nemer, die ook even zijn helm had afgezet, door een draaiende boortol bij de haren is gegrepen en half gescalpeerd werd Met de helm op, had hem dit niet kunnen gebeuren. Waarom die helm dan ook afgezet? Al is het maar „even"? O. M. Het blijkt nodig te zijn opnieuw de aandacht te vestigen op het gereedschap. Bij het gebruik van hamers, beitels en slagletters zijn enkele werknemers gewond door afspringende staalsplinters. Bij navraag en controle bleek dan, dat het gereedschap niet aan de gestelde eisen voldeed. Om aan een ieder duidelijk te maken, waar het om gaat, volgen hier de eisen, waaraan het gereedschap moet voldoen. I. Hamers. A. Het slagvlak van de hamer mag geen scherpe randen hebben. B. De hamerkoppen mogen geen scheuren vertonen. C. Alleen hamers, voorzien van het laboratoriummerk, mogen worden ge bruikt. D. Hamers, die aan deze eisen niet voldoen, moeten worden omgeruild. Opmerking: Het voorgaande houdt dus in, dat men niet zelf aan de hamers mag slijpen. II. Handbeitels. A. De koppen van de beitels moeten afgerond zijn. B. De hardheid van de kop mag niet hoger zijn dan 40 Rockwell-C. Dit is een waarde, door het laboratorium proefondervindelijk als ge vaarlijk vastgesteld C. De snede van de beitel mag geen scheuren of andere onvolmaaktheden vertonen. (0) 145

Het Zeskant | 1957 | | pagina 11