JOEGO-SLAVIË De 30ste October 1957 hield de heer Simon de Waard, de meeste van onze leden al van vroegere lezingen bekend, een lezing met lichtbeelden en film over het onderwerp Joegoslavië, Een land, waarvan naar wij aannemen de meesten onzer weinig afweten; een land, dat enerzijds voor het toerisme geheel openstaat, maar dat anderzijds toch min of meer van de buitenwereld is afgesloten. De heer De Waard begon met het vertonen van diapositieven in prachtige kleuren (lantaarnplaatjes, zeiden we vroeger) van enkele grote steden, die geheel naar westerse trant zijn gebouwd. Toch is het stadsbeeld op be paalde punten afwijkend van wat wij gewend zijn. Zo is er maar heel weinig autoverkeer. In de grote steden gaat men goed gekleed, maar als men wat zuidelijker in het land komt, wordt de kleding steeds primitiever en komen de schapenvellen in de plaats van de textiel. Een uitzondering daarop vormen de oude klederdrachten, die op de feestdagen nog steeds worden gedragen en die bijzonder mooi zijn. De mooiste stukken waren door de heer De Waard gefotografeerd en onze leden hebben bij de aan blik daarvan zeker genoten. De heer De Waard heeft ook nog het een en ander over de bevolking verteld. Het was hem opgevallen, dat de bewoners, ook in de armste streken, zeer hartelijk en gastvrij is. Overal werd hem schliwowitz (prui- menjenever) aangeboden. De politieke situatie van het land kan openhartig worden besproken en verschillende studenten hebben de spreker onomwonden verklaard, het met het huidige bestuurssysteem niet eens te zijn. Misschien wel al tijdelijke maatregel om de vrij ongediciplineerde bevolking aan orde en regelmaat te wennen, maar toch zeker niet voor de lange duur. Joegoslavië, zo vertelde de heer De Waard, bestaat eigenlijk uit zes volksrepublieken, zoals Servië, Bosnië, Montenegro enz. Elk van deze republieken heeft een eigen volksvertegenwoordiging en een eigen presi dent. Maar het geheel wordt overkoepeld door de landsregering met maar schalk Tito aan fyet hoofd. Deze regeringsvorm heeft bewerkstelligd, dat aan de onderlinge veten tussen de verschillende bevolkingsgroepen, waar moord en doodslag vroeger aan de orde van de dag waren, paal en perk is gesteld, hetgeen echter nog niet betekent, dat de verhouding tussen de verschillende bevolkingsgroepen thans vriendschappelijk is te noemen. Na de pauze vertoonde de heer De Waard zijn kleurenfilm, die hij op tal van punten nader toelichtte. Uit het bovenstaande blijkt, dat de P.V.-leden, die de avond bezochten, een mooie en leerzame avond hebben gehad en dat de leden, die geen kaarten hadden aangevraagd, veel gemist hebben. W. 154 (0)

Het Zeskant | 1957 | | pagina 20