is door Krupp in Rheinhausen bij Duisburg gebouwd, daarvandaan de Rijn „afgedreven" naar Maassluis en van Maassluis naar P. Cabello gesleept. Rondom het dok en de kom ervóór worden keermuren en kaden gebouwd, en op de daarbij behorende terreinen worden kranen, werkplaatsen, vak scholen, spooraansluiting, verkeerswegen enz. gemaakt. Men verwacht, dat deze industrialisatie een gunstige invloed zal hebben op de werkgelegenheid en 's lands welvaart, mede omdat in de buurt van Puerto Cabello een olie-raffinaderij gebouwd wordt en waarschijnlijk allerlei secundaire industrieën zich in P.C. zullen vestigen. Van grote betekenis is daarbij, dat bij gunstige ontwikkeling van deze opzet, de Regering wil overgaan tot aanleg van een scheepsbouwwerf met droogdok no. 2, eveneens aan het nieuwe bekken gelegen. De werf krijgt twee hellingen, één voor schepen voor 1500 ton, met een kraan van 25 ton, terwijl dok no. 2 van iets kleinere afmetingen dan no. 1 zal zijn. Overigens stelt de uitvoering van het huidige project reeds hoge eisen aan mensen en materieel. Zo moeten 700.000 m3 rotsgrond opgeblazen en door lepelschepwerktuigen verwijderd worden. De eerste ontploffing be werkstelligde de President van Venezuela op 9 oktober 1954; door druk op een knop aan boord van een corvet, op vijf mijl afstand, ontplofte 48,8 ton dynamiet, waardoor 170.000 m3 rots losgescheurd werd. Voorts moet een electrisch krachtstation van 6500 pk gebouwd worden, de wegenaan leg, druklucht, drinkwater en riolering, telefoon en bebakening en zoveel dingen meer moeten op elkaar ingesteld en op tijd gereed zijn. Geen won der dus, dat men grote waarde hecht aan de regelmatige voortgang van het geweldige werk, dat de „HAM 206" daarbij moet verzetten. Het was voor de Hollandse bemanning van de zuiger een prettige dag, toen 1 October 1957 de sleepboot „BARENTSZ ZEE" keurig de haven binnen kwam en vlak bij de zuiger de dokdeur veilig afleverde. Zuiger en sleepboot zijn door LSZ gebouwd en de heer Kristelijn, eerste machinist van de „HAM 206", was zo onder de indruk van de ontmoeting der beide Hollandse scheepsbouwproducten, dat dit artikel mede aan zijn bericht geving over dit feit te danken is, K. (LSZ) Puerto Cabello

Het Zeskant | 1957 | | pagina 27