EURATOM Tegelijk met de Euromarkt is Euratom in een verdrag vastgelegd. Euro- markt en Euratom zijn in hun wezen nauw verwant. Het gaat ook bij Euratom om de bevordering van een ontwikkeling, die nodig is en die elk van de zes landen waarschijnlijk onvoldoende tot haar recht kan doen komen. De groei van produktie, werkgelegenheid en welvaart is afhankelijk van de energie, die beschikbaar is. Energie wordt op het ogenblik verkregen uit drie bronnen: steenkool, olie en waterkracht. Jarenlang heeft Europa in hoofdzaak met steenkool kunnen volstaan. Maar deze tijd is al lang voorbij. De groei van industrie en verkeer berustte reeds in de jaren vóór de oorlog grotendeels op de olie. Zo n grote vlucht heeft de toepassing van aardolie genomen, dat de betekenis van steenkool wel eens wordt onderschat. Het kan niet genoeg worden gezegd, van hoeveel betekenis het ook in de komende tijden blijft. De in West-Europa aanwezige steenkoolvoorraden zijn nog wel voor enige eeuwen voldoende, maar de jaarlijkse opbrengst van de mijnen is te ge ring om maar in de verte de toeneming van het energieverbruik te kunnen opvangen. De waterkracht is een nuttig energiemiddel, maar de grens der mogelijk heden ervan is reeds nu zichtbaar. Olie vult het tekort aan: voor hoelang en met hoeveel zekerheid? Ook wanneer wordt aangenomen, dat de wereld voorraden aanmerkelijk groter zijn dan waarop ze nu worden geschat, kan er ternauwernood een beeld van een grote toekomst op worden gebouwd. En nog onlangs heeft West-Europa ervaren, hoezeer politieke moeilijk heden deze „levensader" kunnen afsnijden. Een andere vraag is nog, in hoeverre Europa op de duur in staat is, de buitenlandse betaalmiddelen te verdienen, die nodig zijn om een steeds toenemende oliestroom te be talen. In deze zich nu reeds aftekenende impasse moet de atoomenergie uitkomst (0; 141

Het Zeskant | 1957 | | pagina 7