Op de kleintjes letten brengen. De verkrijging van het „splijtbare materiaal (de atoomstof) is niet zo moeilijk en niet zo kostbaar; kostbaar is wel de toepassing ervan voor energie-opwekking op grote schaal. De Euratom-autoriteit zal de beschikking krijgen over het splijtbare materiaal en dit verkopen in de zes landen; maar bovendien zal ze op alle mogelijke wijze de toepassing op zo economisch mogelijke wijze alsmede de opleiding van de nodige technici moeten bevorderen. Het gaat er om, dat de grote eisen, die aan een snelle ontwikkeling van de energie-opwekking met splijtbare stof moeten worden gesteld, gemeenschappelijk worden vervuld. Kapitaal, bekwaamheid en efficiënte toepassing kunnen berusten op de som der vermogens van allerlei aard in de zes landen gezamenlijk. Een groot voordeel is ook, dat klein-Europa als een eenheid kan optreden tegenover andere staten en statengroepen. Met inspanning van alle krach ten en in samenwerking met anderen moet worden getracht omstreeks 1967 in klein-Europa atoomcentrales gereed te hebben met een capaciteit van 15 miljoen kWh ter instandhouding van het economisch evenwicht. Met samenvoeging van alle krachten is het klein-Europa mogelijk, economisch in de opgang te blijven. Het zal, vooral in de begintijd, Euratom moeten zijn, die de kloof overbrugt tussen het enorme commerciële risico, dat de stroomleveranciers met de bouw van atoomcentrales op zich nemen, en het algemeen belang dat een zo snel mogelijke totstandkoming van deze cen trales eist. In algemeen begrijpelijke taal heeft de Beweging van Europese Federalis ten (Alexanderstraat 2, Den Haag) over dit onderwerp een brochure „Atomen voor Europa" het licht doen zien. Sj. v. d. S. Wat hier volgt is niet bestemd voor mensen, die eens een avondje uit willen en dan een „oppas" nodig hebben om op de kinderen te letten. Met het opschrift „Op de kleintjes letten" bedoelden we heel iets anders. Het valt steeds weer op, hoe ontzaggelijk veel materiaal, voedsel en andere dingen en dus ook geld vermorst worden terwijl het mogelijk was er een nuttig gebruik van te maken. Om te beginnen in de huishouding. Hoe dikwijls laat moeder de vrouw of een van de kinderen de waterkraan niet een klein eindje openstaan, zodat er water uit blijft lopen, dat in de gootsteen verdwijnt. Niemand heeft er wat aan; het water verdwijnt zon der enig nut te hebben opgeleverd. Het gaat gewoon verloren. Maar niet alleen de kraan blijft lopen. Ook de watermeter loopt door en aan het eind van de maand is de rekening voor het geleverde water hoger dan nodig is. We laten nu helemaal in het midden, wie die rekening moet be- 142 (0)

Het Zeskant | 1957 | | pagina 8