IETS OVER LASMACHINES tegenoorwdig nooit meer ruzies om het geld hebben. Kashouden en be groten nee, het is nog steeds niet haar leukste karwei, maar ze gaat er mee door, ook in het nieuwe jaar, want ze weet nu, dat het veel narig heid voorkomt. E. J. Wilzen-Bruins. Velen van U zullen wel eens hebben gehoord over de „inschakelduur" van een lasmachine en daarbij misschien gedacht hebben „Weer zo'n geleerd woord" en misschien heeft U ook getracht te weten te komen wat het betekende. Aangezien dit een zeer belangrijk gegeven is voor een lasmachine en daar er vaak onbewust tegen wordt gezondigd, zullen wij er iets meer van vertellen. Het is U duidelijk, dat een lasmachine niet de gehele lag continu wordt gebruikt om electroden mee te verlassen. Er zijn rustpozen, zoals voor het electroden-verwisselen, slakbikken, persoonlijke behoeften enz. In deze rustpozen staat de lasmachine wel ingeschakeld, maar wordt niet belast. Nu hebben knappe koppen uitgerekend, dat de werkelijke lastijd dit is de inschakelduur van een lasmachine op een scheepswerf 3040 per uur is en om nu de machines niet onnodig zwaar en duur te maken is met deze cijfers rekening gehouden en is de machine lichter gecon strueerd. Bij de verkoop van de machine wordt door de leverancier opge geven (en soms staat het ook op de machine) dat de „inschakelduur" bv. 40 is. Dan wil dit dus zeggen, dat bij volle belasting (dus de hoogste ingestelde lasstroom) de machine maar 24 minuten per uur mag worden gebruikt om te lassen. Pas op dit wil nu ook weer niet zeggen „Las maar 24 minuten achter elkaar en dan maar 36 minuten niets doen", want dan zult U na enige tijd zo'n mooi blauw wolkje uit de machine zien komen en zijn enige belangrijke onderdelen verbrand. Neen, die 24 minu ten moet men netjes over het gehele uur verdelen, dus b.v. 4 minuten lassen 6 minuten rust of 2 minuten lassen en 3 minuten rust, waarbij de rust voor de machine is bedoeld. Zoals reeds vermeld, is deze inschakel duur gerekend bij de hogste stroominstelling en daarom kan bij een lagere instelling de inschakelduur ook evenredig worden verhoogd. Daarom be hoeft men bij de meeste lasmachines, vooral als men niet met dikke elec troden last, niet bang te zijn, dat men deze inschakelduur zal overschrij den. Wij hebben nu echter gesproken over lasmachines, maar er zijn ook nog hechtmachines. Dit zijn zo gezegd de zwakke broeders in de lasmachine- wereld. Omdat de hechter uiteraard een lagere inschakeltijd heeft dan de lasser, is de machine om, dezelfde reden als reeds vermeld nog lichter ge construeerd dan een lasmachine. Maar ook de inschakelduur is lager, evenals de maximale stroominstelling, daar de hechter altijd met dunne electrode hecht. De inschakelduur van een hechtmachine is vastgesteld op 15 tot 20% en de max. stroominstelling 165 tot 200 Amp.; dus na 1 minuut onafgebroken hechten, 4 minuten niet hechten. Houdt U zich hier niet aan dan ziet U spoedig het bekende blauwe wolkje, met alle narigheid, die daarbij hoort. Dus onder geen beding met deze hechtmachine lassen. Omdat niet iedereen weet wat nu een hechtmachine is, wordt dit op de hechtmachines aangegeven en wij hopen, dat U na deze uiteenzetting onze „zwakke broeders" met de nodige zorg zult behandelen. De Raay. (0) 161

Het Zeskant | 1957 | | pagina 13