Om in dat Meer te komen moesten we met de zuiger tussen de pijlers van een spoorbrug door en dit kon alleen 's nachts in ca. A]/2 uur gebeuren, omdat dan 's avonds na het passeren van de laatste trein, met een drij vende bok de brugoverspanning moest worden weggenomen en voordat 's morgens de eerste trein in aantocht was, moest de overspanning weer gemonteerd zijn. Aangezien er slechts enkele centimeters ruimte tussen die pijlers en de ponton was, begonnen wij vanzelfsprekend met de nodige spanning aan het passeren van deze brug, want stel je voor, dat dit werk door eventuele obstakels onder water niet zou vlotten. Maar gelukkig ging alles voorspoedig. Nauwelijks was die dag de laatste trein gepasseerd of de brugoverspan ning werd weggenomen, daarna de zuiger tussen de pijlers doorgetrokken en voordat 's morgens de eerste trein in aantocht was, lag de brug alweer keurig gemonteerd en wij lagen met de zuiger en de zijpontons in het Meer van Tunis. Maar we moesten helemaal aan de andere kant van het Meer van Tunis zijn en aangezien er maar ruim zestig cm water stond moest de zuiger dus om zo weinig mogelijk diepgang te hebben door middel van de zijpontons zo hoog mogelijk worden gelicht. Dus de zijpontons met water ballasten, aan de zuiger bevestigen en daarna de zijpontons leegpompen, waardoor we een diepgang van minder dan zestig cm verkregen. En nu zo vlug mogelijk over het Meer. Maar slepen ging natuurlijk niet, vandaar dat we dit werk op de ankers met staaldraden op de lier moesten doen. Dus eerst het S.B.-anker uitbrengen en daarna inhalen en dan het B.B.- anker uitbrengen en ook weer inhalen. Zodoende trokken we stukje voor stukje over het Meer al ging het altijd niet even gemakkelijk, want er waren ook zeer ondiepe stukken. Dan trokken we maar weer een eind dwarsweg en zo sukkelden we ongeveer zeven dagen lang voordat we op de plaats van bestemming, .Khereddine', de vlieghaven van Tunis, waren. Daarna hebben we de zuiger bedrijfsklaar gemaakt, de drijvende leiding naar de stortplaats, die voor bouwterrein was bestemd, uitgelegd en toen konden we met het beproeven beginnen. Dit ging geruime tijd volkomen naar wens, maar toen kwam de tweede pech, want plotseling hadden we geen koelwater meer. We stonden werke lijk voor een raadsel, want alles had prima gewerkt, ook de koelwater- pompen, maar plotseling stonden deze stil. Wat was de oorzaak daarvan? 140

Het Zeskant | 1957 | | pagina 4