Q roam brazki nu n/al at/ en dan kan klim slippa.n of a/ql'jda. Voor Jan betekende dit „iets" op zijn hoofd krijgen, helemaal geen geluk, maar een groot ongeluk, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een ongeluk, dat had kunnen worden voorkomen. Wat was namelijk het geval? Jan was behulpzaam om samen met zijn collega's een strip plaatijzer te transporteren, die juist door de autogeenbrander op lengte en breedte was gebrand, waardoor aan de zijkanten van de strip aan de onderkant een braam was ontstaan. Het transport zou plaatsvinden met een motorkraan, waartoe de strip in eep platenklem werd geklemd en de tapbout nog eens extra met een punt- ijzer werd aangezet. Ziezo, dat zit en nu maar hijsen. Eenmaal van de grond begint de strip te slingeren. „Wacht", denkt Jan, „ik zal trachten een eind te maken aan dat geslinger" en hij wil de strip tegenhouden en terwijl hij zijn hand uitsteekt om de strip vast te houden, valt deze uit de klem en glijdt langs het hoofd van Jan, met het bekende gevolg. Onmiddellijk werd nagegaan wat de feitelijke oorzaak was van dit onge val en werd de klem met de aanzetbout aan een controle onderworpen. Het bleek dat dit materiaal goed in orde was. Wat was er echter niet in orde? Wel, inplaats dat men de klem op de strip bevestigde zo, dat de vlakke kant van de strip tegen de binnenkant van de klem werd aange drukt, had men de braamzijde van de strip tegen de binnenzijde van de klem gedrukt. Door het gewicht van de strip brak de braam ter plaatse van de klem stuk, zodat er ruimte ontstond, waardoor de klem niet meer hield en de strip gelegenheid kreeg om weg te glijden om haar luguber werk te doen. Meer! dan eens heeft men de klem op dezelfde wijze vastgezet en nooit is er iets mee gebeurd, totdat... ja, totdat het wel gebeurt met alle vrese lijke gevolgen van dien. Dit ongeluk had voorkomen kunnen worden, wanneer men even had na gedacht. Men raakt zo vertrouwd met het werk dat men er op 't laatst niet meer bij nadenkt en als vanzelf ondoordacht te werk gaat. Dat gebeurt niet alleen bij het ophijsen van materiaal, het aanbrengen 142

Het Zeskant | 1957 | | pagina 6