BIJ HET BEGIN VAN 1958, Ons land is in 1945 zwaar gehavend uit de strijd gekomen. Groot waren de vernielingen en slecht was de toestand van de financiën. Door gezamenlijke inspanning en opofferingen is het gelukt het land weer economisch op te bouwen, zodat men in 1956 sprak over het Hollandse Wonder" en men zelfs een zekere welvaart kon constateren. Hoewel men de toekomst niet donker behoeft in te zien, valt niet te ontkennen, dat deze welvaart uiterst kwetsbaar is. Het Nederlandse volk staat voor de moeilijke opgave om te zorgen, dat de sterk uitgebreide en uitbreidende bevolking bestaansmogelijkheid in eigen land krijgt. Hiervoor is nodig, dat meer werkgelegenheid wordt gescha pen en meer woningen worden gebouwd. Onze regering tracht deze ontwikkeling te stimuleren door aan de bedrijven bepaalde voordelen te geven indien zij hun industriële apparaat willen uitbreiden. Hierdoor scheppen deze bedrijven de gelegenheid tot het in dienst nemen van meer werkkrachten. Verder heeft de woningbouw boven alles de belangstelling van onze regering en wordt al het mogelijke gedaan om het aantal nieuwe woningen op te voeren. Bij de uitbreiding van de industrie en vergroting van de woongelegenheid moeten ook de daarmee verband houdende diensten, zoals de energiebedrijven, havens, transportwegen, drinkwatervoorziening, worden uitgebreid. Voegen wij hieraan nog toe de Waterstaatswerken, zoals het Deltaplan, die onmisbaar zijn voor onze beveiliging tegen de zee, dan zal het een ieder duidelijk zijn, welk een zware taak op de schouders van het Nederlandse volk rust. Door de recente moeilijkheden met 's lands financiën, drei gen echter de industriële ontwikkeling en de woningbouw in het nauw te komen. Enkele maatregelen, die dienden om de bedrijven tegemoet te komen in de directe kosten van uitbreidingen, moesten worden opgeschort en wat de woningbouw betreft ziet het er naar uit, dat het gedeelte in de totale productie, waarvan de financiering aan particulieren is toegedacht, door gebrek aan middelen niet geheel tot stand zal komen. Wij zijn echter ervan overtuigd, dat de thans bestaande moeilijkheden zullen worden overwonnen en dat het Neder- van J. K. Smit. 3

Het Zeskant | 1958 | | pagina 3