RUBBER" landse volk de middelen en arbeid zal opbrengen om alle plannen tot werkelijkheid te brengen. De I.H.C.-bedrijven zijn gemoderniseerd om tot een hogere productie in staat te zijn en wanneer ieder wil trachten in zijn werk een maximum prestatie te leveren, dan zullen wij gezamenlijk in belangrijke mate kunnen bijdragen tot de op lossing van de hierboven genoemde problemen. Wij hopen, dat een ieder voldoening in zijn werk zal vinden en wij wensen U en de Uwen EEN VOORSPOEDIG EN GELUKKIG NIEUWJAAR. v In ons vorige artikel hebben wij U iets verteld over de historie van de natuurrubber, het ontstaan en de verwerking van synthetische rubber soorten en we zullen nu de eigenschappen van deze produkten aan een nadere beschouwing onderwerpen. Hiertoe behoort allereerst de uitzonderlijke ELASTISCHE REK. Het is mogelijk om rubber door een bepaalde keuze grondstoffen een rek te geven, variërend van nul tot circa duizend procent, waarbij praktisch de gehele rek na ontspanning weer verdwijnt. De spanning-rekkromme van rubbervulcanisaten verloopt niet lineair, zodat niet van DE modulus van een rubberprodukt gesproken kan worden. Wel wordt vaak opgegeven de spanning behorende bij een bepaalde rek en hiervoor wordt de naam modulus of stramheid gebruikt. Dus b.v. de stramheid bij 100% rek bedraagt 40 kg/cm2. Een natuurrubber-roet-vulcanisaat kan een trek sterkte hebben tot circa 300 kg/cm2. Bij het hanteren van deze cijfers dient men er rekening mee te houden, dat dit de treksterkte is, berekend op de oorspronkelijke doorsnede van de trekstaaf. Rekent men deze kracht om op de werkelijke doorsnede bij het moment van breuk, waarbij de doorsnede door het constante volume bij een rek van b.v. 600% 1/7 van de oorspronkelijke doorsnede is, dan komt men tot een werkelijke treksterkte van circa 2100 kg/cm2. Voor de praktijk, bij de berekening van rubber als con structiemateriaal heeft dit getal echter geen betekenis, daar een rek van b.v. 600% bijna altijd constructief onmogelijk is. Voor sommige synthetische rubbersoorten, b.v. nitrilrubber en butylrubber, ligt de maximaal bruikbare trek sterkte lager dan voor natuurrubber. De VEERKRACHT van rubber speelt in vele gevallen een grote rol en gecombineerd met de relaxatie vormt zij een van de voornaamste factoren, die de toepassing van rubber als af dichtingsmateriaal, b.v. pakkingringen in waterleidingbuizen, mogelijk ma ken. Uit onderzoekingen, over de relaxatie van de reactiekracht van Spanningrekkromme van een rubbermengsel y Trekspanning, kg/cn- Achteruitgang v.d.weerstand tegen in- drukking(relaxatie) als functie v.d.tijd Olt Tijd in e malen 4

Het Zeskant | 1958 | | pagina 4