Gevaarlijk Gereedschap Natuurrubber en de synthetische rubbers zijn in de meeste gevallen geschikt voor gebruik in contact met verdunde zoutoplossingen, zuren en basen. Butylrubber heeft in som mige gevallen (oxyderende zuren, alkaliën) de voorkeur. De ELEKTRISCHE EIGENSCHAPPEN van rubber zijn sterk afhankelijk van de samenstelling. Zo is het mogelijk door toe voeging van bepaalde roetsoorten zgn. geleidende rubber te maken, (weerstand b.v. 103 ohm-cm). Ook de rubbertypen zijn hierop van invloed. Neoprene b.v. heeft oorspronkelijk al een grotere geleidbaarheid dan natuurrubber of GRS. In het algemeen zijn echter de meeste rubberkwaliteiten isolerend, (tot ca. 1015 CJ ohm-cm) zodat tal van toepassingen juist op jhore - o/urometer isojerencj vermogen gebaseerd zijn. —LypG fl-Tot slot van dit overzicht van enkele der belangrijkste eigenschappen nog een opmer king over de HECHTING VAN RUBBER AAN METALEN. Deze voor vele industriële toepassingen zo belangrijke techniek denkt U maar aan trillingsdempers, schokbrekers, flexibele koppelingen, bekleding van meta len onderdelen, dilatatievoegstroken, enz. wordt ook sinds vele jaren toegepast. De rubber-metaalhechting wordt in de meeste gevallen gerealiseerd door een speciale oppervlaktebehandeling van het metaal met hechtingsmiddelen, waarna de rubber hierop direct wordt vastgevulcaniseerd. De grootte van de hechting is afhankelijk zowel van het metaal als van de rubbersamen stelling. Om een indruk te geven van de orde van grootte: de hechting van een rubbertype met een hardheid van 50° Shore op vloeistaal bedraagt ca. 40 kg/cm2. (De Klop) Neen, dat behoeft geen amarilsteen te zijn of een roestboenmachine, dat kan ook een doodgewone hamer zijn. Heeft U onlangs die veiligheidsplaat gezien? Zij gaf de waarschuwing: „Gebruik geen gevaarlijk gereedschap" en laat twee handhamers zien, de één gaaf en zonder gebreken, de andere met enigszins gescheurde steel, terwijl de hamer aan de steel bevestigd is met drie draadnagels en de kop op meer dan een plaats kapot geslagen. Misschien zullen er zijn die zeggen dat het Veiligheidsinstituut zo langza merhand vervelend gaat worden, door steeds maar weer terug te komen op dat gereedschap. Gebeuren er nu werkelijk zo veel ongevallen met dat gereedschap zult U zich afvragen en is het nu eigenlijk wel de moeite waard, om daar telkens weer de nadruk op te leggen. Helaas, schrikbarend veel ongevallen rond 50.000 in een jaar in het Nederlandse bedrijfsleven zijn te wijten aan het gebruik van ondoel- Vervolg: pagina 2) 6 Vervolg Alg. gedeelte op pagina 7)

Het Zeskant | 1958 | | pagina 6