geklept; daarop begonnen wij, op één anker liggend, te zuigen op omstreeks 15 m diepte. Nu liep alles zoals wij het gewenst hadden. Concen traat-metingen wezen al vlug 30 soms hoger, en heel langzaam werd het schip door de ankerlier vooruit getrokken en hoe wel de grond behoorlijk hard was, bleef het va cuum en dus ook de op brengst zeer goed. In een uur tijds was de hopper meer dan vol, d.w.z. voor dit soort grond. Ruim 2000 m3 was opge zogen en daarmede de voorgeschreven capaciteit ver overschreden. De lading werd uitgepompt en vervolgens werd opnieuw, doch nu varende, op dezelfde diepte ge zogen. Nu werd het schip in twintig minuten geladen tot aan de diepgang, welke voor het mijlenvaren is voorgeschreven. Nog juist voor het donker worden werden de diverse snelheidsproeven afgewerkt. De heren van L.S.Z. hadden zelfs nog gelegenheid gekregen voor hun torsiogrammen en ook konden nog enige manoeuvreerproeven worden gehouden. Deze dag was in alle opzichten geslaagd. De successen deden ons zelfs de koude vergeten en dit betekende heel wat op dit niet-verwarmde schip. Op zaterdag 30 november werd nog een acht uur durende volle-kracht proef gehouden, welke zonder enige bezwaren verliep. Op deze tocht werden brandstof- en waterverbruik gemeten en het restant van de manoeuvreerproeven gehouden. En ook bij dit laatste kregen wij een eervolle vermelding. Met veel loven en bieden werd de diameter van de draaicirkel met beide schroeven vooruitdraaiend vastgesteld op 1% scheepslengte. Tot slot werd nog gedurende tien minuten achter uit gevaren en daarna werd de lading geklept. De loods verscheen aan boord en toen het al lang donker was, voeren wij de sluizen van IJmuiden binnen. Rillend en bevend van de koude, maar voldaan! De I.H.C. mag trots zijn op dit product, dat door uiterlijk en prestatie zeker reklame zal maken. Na het afwerken is het schip op eigen kracht vertrokken en door Gebr. Wijsmuller naar India gevaren. Wij wensen het schip en de bemanning een goede vaart toe. Bid. (Verschure) Noot Red. Het schip is 10 februari op de plaats van bestemming aangekomen.

Het Zeskant | 1958 | | pagina 4