0pMelwedMryd ^^Bouu? van een óckip bij <~10eruóto Half oktober 1957 werd er een opstelwedstrijd uitgeschreven voor onze jeugdige werknemers. De titel van het opstel moest luiden: „De bouw van een schip bij de Werf Gusto". De jongens zouden naar leeftijd in twee groepen worden verdeeld. Voor iedere groep werd voor de winnaar een fototoestel beschikbaar gesteld, mitser in totaal minstens 40 deel nemers waren. Helaas waren er maar 19 deelnemers. De prijsuitreiking kon dus niet doorgaan. Maar onder die 19 inzendingen waren zulke uitstekende opstellen, dat wij al die moeite toch niet onbe loond wilden laten. Dus werd besloten, dat de drie beste inzenders op 13 maart met de proeftocht van de „Van Linschoten" mee mochten. De gelukkigen waren: Piet de Jong, Ben Rasenberg en Dirk Kroos. Hieronder volgt een van de bekroonde opstellen. De bouw van een schip begint allereerst in de brein van de een of andere directeur van een rederij. Hij vindt, dat het aantal schepen nodig uitgebreid moet worden met een modern vaartuig. In de vergadering van aandeelhouders wordt het voorgelegd en besproken, nadat eerst de directie met haar technici alles en nog wat klaargemaakt hebben. Goed, men heeft besloten een vrachtschip met passagiersaccomodatie te laten bou wen van een kleine 6000 ton. Nu moet er een bouwer gezocht worden. Aangezien deze rederij enkele jaren terug ongeveer eenzelfde schip bij de Werf Gusto heeft laten bouwen en dit schip aan alle eisen voldaan heeft, wordt besloten ook dit schip bij genoemde werf te laten bouwen. Er vinden nu talloze besprekingen plaats tussen technici van de rederij en van de werf. En bij de fa. Smulders slaat men aan het rekenen. Er wordt nu in Wageningen een model van het schip op schaal gemaakt, dat beproefd wordt of het aan alle eisen voldoet. Voorts wordt er een lijnentekening ontworpen met de belangrijkste maten van het schip erop. Deze lijnentekening bestaat uit: spantenraam, langsplan, waterlijnenplan en sentenplan. Nadat deze door de rederij en door Lloyd's Register, onder welks toezicht het schip gebouwd zal worden, goedgekeurd is, kan men aan de slag. Allereerst moet het schip op de vloer geschrapt worden; de maten daar voor haalt men van de verschillende hoofdtekeningen af. Met behulp van waterlijnen, vertikalen (die meestal een meter uit elkaar staan) en sent- lijnen krijgt men de vorm van de spanten en het verdere schip. Van deze (0) 49

Het Zeskant | 1958 | | pagina 15