vloer kan men alle belangrijkste maten, die voor het afschrijven van het schip nodig zijn, afhalen. De tekenkamer begint allereerst met het tekenen van de dubbele bodems, allerlei machinefundaties, huidtekeningen, achter- en voorpiek. Laten we het afschrijven van bijv. een dubbele bodemsectie volgen. Van de wrangen, die wegens de vele spaargaten, waterloopgaten, mangaten enz. veel brandwerk opleveren, worden papieren mallen gemaakt, die op de Sicomat-brandmachine gebrand worden. Van de dubbelebodemsectie wor den verder lengte- en breedte-latten gemaakt voor het afschrijven van platen en hoekstalen. Deze latten worden later, ook gebruikt om alles samen te stellen. Het afschrijven gebeurt in hal 6. Voorts worden er op de mallenvloer mallen gemaakt voor uitsparingen, afschuiningen, knieken, ronde hoeken enz. Als een plaat afgeschreven is, gaat hij naar de brander om te laten branden, ook eventuele lange rechte kanten, nu de rollen- schaar verkocht is. Ook worden de platen soms op juiste breedte gebrand door de Sicomat-machine, om dan later als de korte zijde recht is en niet te lang, geknip te worden door de elektrische knipschaar in hal 4. De platen, hoekstalen en stukken plat worden tegenwoordig, nu het zandstralen verboden is, eerst door de staalgritmachine geleid in hal 6. Al het roest gaat er af en om ze zo te houden worden ze bespoten met een soort olie, dat het ijzer beschermt tegen roesten. Hoekstalen en stukken plat worden op lengte gebrand of geknipt incluis afschuiningen, holletjes enz. Als alles van de D.B.-sectie afgeschreven en voorbewerkt is, kan de sectie in elkaar gezet worden. Aangezien tegen woordig bijna alles gelast is, wordt er weinig bij geklonken. Momenteel wordt hoofdzakelijk het stringerhoekstaal, verbindingshoekstalen bij luik hoofden, knieën aan spanten en de kimgang geklonken. Is er plaats in hal 2 en is het er de tijd voor dan wordt de sectie in elkaar gezet. De D.B.- secties worden ondersteboven, dus met de tanktop op de lasvloer, samen- gesteld. Eerst worden de tanktopplaten, die meestal in hal 2 afgeschreven en gebrand worden, aan elkaar gelast. Dit geschiedt met de automatische lasmachine. Deze heeft het voordeel, dat er veel minder krimp optreedt dan wanneer het met de hand gelast wordt. Bovendien behoeven de platen niet schuingemaakt te worden tot 13 mm en het gaat vlugger en beter. Daarna worden de wrangen, middenzaathouten, zijzaathouten, verstijvings- hoekstalen en heb verstijvingsplat er volgens de tekening aangelast, zodat men langzamerhand de sectie ziet groeien. Is de sectie klaar en op juiste lengte en breedte afgeschreven en gecontroleerd, dan gaat hij naar de helling. Op de hellingstoelen wordt allereerst de kielplaat gelegd met afschot van b.v. 5M cm per meter, en daaraan bouwt men dan verder de vlakgangen en kimgang aan. Op de vlakgangen en kimgang volgt de D.B. De wrangen 50 (0)

Het Zeskant | 1958 | | pagina 16