zijn met kimknieën aan de spanten bevestigd. Voor deze spanten worden op de vloer ijzeren roetjes geslagen. Sinds kort maakt men papieren vorm- mallen. Volgens deze roetjes worden de hoekijzers of bulbplattingen in de smederij gebogen. Er worden waterlijnen, vertikalen en stuiken van de huidbeplating opgezet, zodat men de spanten goed kan houden en ze op de juiste plaats komen. Samen met de huidplaten vormen ze huid secties. De huidplaten worden op een speciale manier op papieren mallen gezet en door de Sicomat-machine gebrand. Nadat ze gebrand zijn, worden ze door de pers in hal 5 gedrukt. Om ze in de juiste vorm te drukken gebruikt men vormmallen en tegenwoordig stukken plastic waar de vorm van de spanten, volgens welke de platen gedrukt moeten worden, opgezet is. Zo worden alle secties voorbewerkt en samengesteld: D.B., motor fundatie, tunnelsecties, huidsecties, deksecties, voorpiek en achterpiek, bak en kampagne, bovendeksecties met hutten, schotten enz. Deze secties wegen niet zwaarder dan 30 ton. Alle secties worden naar de helling vervoerd, waar ze aangebouwd worden. Eerst het middenschip, dan het achterschip in verband met het uitkotteren van de achtersteven voor de schroefas en het roer. De bronzen schroef, die niet op de werf gemaakt wordt, wordt er ook aangezet, samen met het roer. Dan 't voorschip. Zodoende komt men steeds verder tot de dag van de tewaterlating aangebroken is Maar nog zit alles er niet op. De opbouw is nog niet kompleet: masten en schoorsteen ont breken nog. Bijna alles moet nog geverfd worden; de machines staan er nog niet in; timmerlui en isoleerders zijn nog niet verschenen. Maar voor dat alles heeft de stapelloop plaats. De echtgenote van een der directeuren van de rederij werpt de fles met champagne kapot, het Gusto-Muziekkorps speelt het Wilhelmus, de laatste hindernis is weg gehaald en daar glijdt het schip te water onder de luide toejuichingen van z'n collega's, die ook eenmaal te water zijn gelaten. Het schip wordt midden op de rivier stilgehouden door een paar sleepboten en naar de aanlegsteiger gesleept voor de Machinebouw, waar de rest van de bouw zal plaats vinden. Voor de stapelloop zijn ook nog de diepgangsmerken, de naam van het schip en thuishaven er op aangebracht. De rest, die nog aangebouwd moet worden, zijn de verschillende machines en motoren, bovendekken met tussengelegen hutten, masten, laadpalen en schoorsteen. En het werk van de koperslagers: het aanleggen van de leidingen. De motoren en machines zelf worden niet bij de Werf Gusto gemaakt, maar wel de schroefas, lagers, assen enz. In de timmerloods zijn de scheepsbeschieters al die tijd bezig geweest met het maken van kasten, deuren, bureau's en andere meubelen en diverse andere houten voorwerpen. Deze worden als de tijd daarvoor is aange broken, aan het schip toegevoegd om het geheel bewoonbaar te maken. De schilders ondertussen, die op de helling reeds de onderkant van het (0) 51

Het Zeskant | 1958 | | pagina 17