STAALDRAADKABELS De laatste jaren heeft de fabricage en de samenstelling van de staaldraad kabel een enorme evolutie doorgemaakt om te kunnen voldoen aan de eisen van de moderne industrie. Het aantal nieuwe kabelconstructies is zodanig opgevoerd, dat het noodzakelijk werd te gaan normaliseren. Van deze normalisatie profiteren wij ook, aangezien er in onze bedrijven zeer veel met staaldraadkabels wordt gewerkt en het is dan ook zeker van belang hierover eens iets te schrijven. De laatste tijd wordt de staaldraadkabel zeer veel toegepast voor hijs doeleinden en met goed gevolg. Juist door de grote verscheidenheid van samenstelling, diameter, gewicht, breekkracht, kwaliteit van de kabel, de aard van het werk, de slagrichting van de strengen enz. is het van groot belang bij het bestellen van staaldraadkabels vooraf de normalisatie tabellen te raadplegen. Denk maar eens aan de staaldraadkabels van onze kranen en montage- masten en aan de staaldraadstroppen. Veronderstel eens, dat deze zouden breken! Vooral het gebruik van staaldraadstroppen, die hoe langer hoe meer het kettingwerk en de touwstroppen verdringen, vereist veel aandacht. Dat de kettingen en touwstroppen door de staaldraadstroppen worden verdrongen, vindt vooral zijn oorzaak in de hogere breeksterkte van laatstgenoemd materiaal, de geringere diameter, het lichtere gewicht en de grotere elasti citeit. Tevens is een staaldraad beter visueel op breuk te controleren dan bijv. een ketting. De staaldraad waarschuwt LI van te voren door draad- breukjes aan de omtrek. Over de fabricage van de staaldraadkabel wil ik het nu niet hebben; wel over de aanschaffing (keuze) en het onderhoud van de kabels. 1. Aanschaffing (keuze): a. Men moet de kabel kiezen, die de grootst mogelijke veiligheid waar borgt en dus letten op de Veiligheidsfactor. Deze is voor kabels voor lasten tot 10 ton: 5 en voor lasten van 10 ton en meer: 4. b. Men moet steeds een fabriekscertificaat eisen. c. Bij bestelling moet vermeld worden, waarvoor de kabel gebruikt zal worden. Zo is bijv. bij hefwerktuigen de samenstelling van de kabel afhankelijk van de afmetingen van de schijven en trommels. Bij strop pen moet gelet worden op de soepelheid van het materiaal. Voorts is ook de omgeving, waarin de kabel gebruikt wordt, bijv. een chemische industrie, van belang. U ziet, dat bij de aanschaffing van kabels allerlei factoren een rol kunnen spelen. 2. Behandeling: a. Men dient te zorgen voor een droge opslagplaats voor de reservekabels. b. Men dient er op te letten, dat tijdens het afrollen en het plaatsen van de kabel geen zogenaamde „Kink in de kabel" komt, aangezien daar door de kabel aanmerkelijk wordt verzwakt. c. De in gebruik zijnde kabels moeten steeds goed worden ingevet om roesten of corrosie zowel in- als uitwendig tegen te gaan. d. Periodieke controle op slijtage en breuk is noodzakelijk (gebroken draadjes, zgn. vleeshaakjes!). Wanneer de kabel gebroken draadjes vertoont, keur hem dan onmiddel lijk af. Breuk in de buitenste draadjes komt vooral gauw voor wanneer de kabel om scherpe hoeken is geslagen. Daarom wordt de levensduur 44

Het Zeskant | 1958 | | pagina 24