ERVARINGEN VER VAN HUIS van de staaldraad aanzienlijk verlengd, wanneer op scherpe hoeken be scherming of vulhout wordt aangebracht. Ook verdienen daarom kettin gen helaas vaak de voorkeur boven staaldraad, d.w.z. op de vele plaatsen waar de kabel blootstaat aan uitwendige beschadiging. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de aanschaffing en het onderhoud van staaldraadkabels zeer belangrijk is. Wordt dit goed gedaan, dan biedt het gebruik van staaldraden ons echter niet alleen economische voordelen, maar ook een hogere veiligheid. En daar gaat het om. O. M. (Gusto) Terwijl wij in Holland dikke dassen en jassen te voorschijn haalden om ons te beschermen tegen de kou, pufte onze collega Kreike van de warmte, zelfs zonder jas. Hij zat namelijk in de kwaliteit van I.H.C.-„tandarts" in Venzuela om repa ratie-werkzaamheden aan tandwielen te verrichten. Gelukkig is hij daarbij ook in de gele genheid geweest iets meer over het land te weten te komen. We hebben hem laten vertellen en zetten iets van zijn indruk ken op papier. warmte, zells zonder jas. De plaats waar Kreike zijn bivak opsloeg was Puerto Cabello. Wij hadden er al eerder van gehoord; het is de (tweede) havenplaats van Venzuela, zoals U al weet uit het Zeskant van november 1957, blz. 133. Dat is moeilijk in overeenstemming te brengen met Hollandse begrippen, want vier jaar geleden is men pas begonnen aan de bouw van een eerste droog dok in de haven. Ons is wel duidelijk geworden, dat het een enorm karwei moet zijn geweest. Zelfs een berg is er voor gesloopt. Het dok is er intussen, maar gezien de vrij ongunstige ligging ten opzichte van de zee moest er ook nog een kanaal gegraven worden; 2 kilometer lang, 125 meter breed en 12 meter diep. Hier is nu de HAM 206 (CO 346) voor gespannen. Daar aan boord in Puerto Cabello moest Kreike zijn werk verrichten. De bedragen die gemoeid zijn bij zo'n bouw, zijn enorm. Maar Venezuela is een rijk land; olie, goud en ijzererts is er in overvloed. Die rijkdom manifesteert zich op vele ma nieren. De mooiste bouwwer ken ter wereld worden in Ve nezuela opgetrokken. Heer Kreike kwam ook in de hoofdstad Caracas. Prachtige moderne flats rijzen er als paddestoelen uit de grond. Prachtige zesbaansrijwegen in Caracas 45

Het Zeskant | 1958 | | pagina 25