Bewoners der berghutjes. De wijze waarop wegen aangelegd worden, kennen wij in Holland niet. Prachtige zesbaans- rijwegen met kruisingsvrije-verkeersknooppun- ten. Er is zelfs een hotel kilometers van de stad, hoog op een berg, soms helemaal in de wolken dat met een kabelbaan met de stad verbonden is. In dit land geldt sterk: Oud moet plaats maken voor nieuw. Dat is wel de algemene tendens. De bewoners van de berghutjes ondervinden dat soms aan den lijve. Hun oude woongele- genheden moeten wijken voor moderne flats. Als de termijn Van verhuizen verstreken is, schuift een bulldozer de hutten tegen de grond; leeg of niet leeg. In de steden -en nu spreekt de heer Kreike met name over Puerto Cabello is de ruim 300-jarige invloed van de Spaanse cultuur aan vele dingen merkbaar. Gebouwen opgetrokken in Spaans-Moorse stijl ziet men er legio. Dat is ook begrijpelijk wanneer we uit ons geheugen of uit de encyclopedie opvissen, dat Venezuela pas in 1810 onafhankelijk werd. Op de Venezolaanse munt is Simón Bolivar afgebeeld. Dat was de vrij heidsheld uit die dagen. Overblijfselen van een Spaans oorlogsschip, dat in de haven tot zinken werd gebracht, zijn op de foto rechtsonder nog zichtbaar. Heer Kreike is aan boord met vredelievender bedoelingen. Op een wandeling door Puerto Cabello viel het Kreike op dat alle huizen zeer kleurrijk zijn. Aan de straatzijde bevinden zich een getralied raam met daarachter een combinatie van zonwering- en ventilatieluiken en een voordeur, die tweemaal zo hoog is als zij breed is. Die deuren van drie meter lijken nog hoger, omdat iedere versiering ontbreekt en omdat ze in de lengte gedeeld zijn. Achter zo'n deur ligt een hal, meestal betegeld en een gang die uitkomt op de patio (binnenplaats). Hier staan frisse plan ten; zelden bloemen. Snijbloemen zoals wij die kennen, komen daar prak tisch niet voor. Als er ergens margrieten te koop staan, dan is het een bosje dat in Holland veertien dagen te voren al weggegooid zou zijn. Op deze patio komen alle vertrekken van het huis uit. Ramen hebben die vertrekken niet; ook plafonds ontbreken. Ventilatie komt alleen via het dak. De vloeren bestaan uit tegels, die veelal wanneer zij van ver schillende kleur zijn in kunstig mozaïek gelegd zijn. Houten vloeren Kathedraal in Spaans- Moorse stijl. Oud Spaans galjoen.

Het Zeskant | 1958 | | pagina 26