NIEUWE MATERIALEN 9 REINFORCED PLASTICS (GEWAPENDE PLASTICS) Reinforced plastic bestaat uit een kunststof (hars), welke versterkt is door glasvezels. Als hars wordt voornamelijk gebruikt onverzadigde polyesterhars, gewoon lijk alleen „polyster" genoemd. Na verharding kan de polyester variëren van hard tot elastisch, is praktisch onoplosbaar en tegen vele chemicaliën bestand, neemt geen vocht op en al naar de soort warmtebestendig tot 140° C. Het bezit uitstekende diëlectrische eigenschappen. Verder worden o.a. nog gebruikt epoxyharsen die grotere trek en druk kunnen weerstaan dan de polyester en die ook goede diëlectrische eigen schappen en goede chemische bestendigheid hebben; phenolharsen die wat betreft eigenschappen nagenoeg overeenkomen met de hierbovengenoemde harsen, beter warmtebestendig zijn maar slechts beperkt gekleurd kunnen worden; melaminehars dat een zeer goede vuurbestendigheid heeft en ver der gelijk is aan de eerdergenoemde harsen. Voor speciale doeleinden worden ook nog andere dan de hier genoemde harssoorten verwerkt, die vanwege de prijs voor normale doeleinden niet in aanmerking komen. De bewapening bestaat haast altijd uit glasvezels van 0,005 tot 0,009 mm, waarvan garens ge maakt worden, welke op hun beurt verwerkt worden tot koorden, matten en weefsels. Het type van de bewapening wordt bepaald door de belasting in grootte, richting en aard en de toe te passen produktiemethode. Het eindprodukt reinforced plastic -is dus een van de vele combinaties hars-glasvezel, die mogelijk zijn en de hieronder verstrekte data geven dan ook de begrenzingen aan waartussen deze waarden kunnen variëren. Ter vergelij king zijn tevens de overeenkomende gegevens van staal 37 vermeld. 37 4,7 37 4,7 7,85 14—91 8.2—53,5 9—53 5.3—31,2 49—105 1,7 Treksterkte in kg/mm2 specifieke treksterkte druksterkte in kg/mm2 specifieke druksterkte buigsterkte in kg/mm2 s.g. 3 meter hoog embleem voor Shell-lanker schoorsteen. 41

Het Zeskant | 1958 | | pagina 5