en Het spoor van een bosvarken is in de vrije natuur veelal gemakkelijk te volgen door van de bomen afgerukte takken, openstaande hekken, platgetrapt koren en dergelijke verschijnselen. Helaas bespeuren we in de vakantie nog steeds veel sporen van bosvarkens. U en ik behoren daar natuurlijk niet toe; wij ruimen de papieren en ander afval natuurlijk netjes op of stoppen het onder de grond. Maar die anderen! Brrrr! Bosvarkens!! Schadelijk wild!! Brussel streeft ernaar de hoofdstad van Europa te worden en, al zijn er nogal wat concurenten, Brussel maakt een goede kans. De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van „Klein Europa" zijn het wel nog niet eens geworden over de keus van een hoofdstad, zij hebben wel besloten, dat er één Europese hoofdstad zal komen; in juni valt de be slissing. De Belgische regering is bereid een deel van haar grondgebied aan de Europese gemeenschappen af te staan. Wij hadden willen schrijven; aan de Europese regering af te staan. Maar die is er nog niet. Dat stuk grondgebied zou dan de buitenwijk van Brussel worden, waar men in de komende zomermaanden de wereldtentoonstelling van 1958 zal kunnen bewonderen. De tentoonstellingsgebouwen "komen, als het plan doorgaat, ter beschikking van de onderscheidene lichamen, waarvan in onze vorige artikelen sprake is geweest: die van de Raad van Europa, die van de E.G.K.S., die van de W.E.U., die van de Euromarkt en die van Euratom. De inrichtingen te Straatsburg en te Luxemburg zouden dan verlaten moeten worden. Maar ook als men er in slaagt al die lichamen het zijn er een kleine twintig bij elkaar te brengen in één stadswijk, in Brussel, Luxemburg, Straatsburg of waar dan ook, dan nog blijft er het een en ander over, waarover wij nog niet gesproken hebben. Wij hebben het oog op twee grote gebouwen te Parijs: het Palais de Chaillot en het Chateau de la Muette. Ook daar wordt aan de eenheid van Europa gewerkt, maar op wéér een andere manier. In het Palais de Chaillot, dat aan de Seine tegenover de Eifeltoren is gelegen, zetelt de N.A.V.O., de gemeenschappelijke verdedigingsorgani satie van een aantal Europese landen tezamen met de Verenigde Staten en Canada. Bij de oprichting waren er veertien leden, waarvan twaalf Europese, Hier zou men kunnen spreken (maar men doet het nooit) van het Europa der Twaalf. De neutrale staten, die te Straatsburg wel deel nemen aan de beraadslagingen, houden zich buiten dit militaire bondge nootschap: Ierland, Zweden, Zwitserland en Oostenrijk doen er niet aan mee. Saarland is ook nooit lid geweest; het had geen leger. Maar Portugal 42 (0)

Het Zeskant | 1958 | | pagina 8