-"ON Als u er niet dagelijks mee omgaat zult u zich misschien wel eens hebben afgevraagd wat toch die hydrophoorinstallaties zijn, die na de oorlog op vrijwel alle nieuw gebouwde schepen geplaatst worden. De naam hydro- phoor is ontstaan uit twee Griekse woorden en wel uit het woord hudoor voor water en het woord -phoros dat -drager betekent. Ongetwijfeld zijn u deze woorden in andere samenstellingen wel bekend, zoals b.v. een hydrau lische pers, hetgeen wil zeggen een pers die met waterdruk werkt ook vaak en eigenlijk fout gebruikt voor een pers met oliedruk) en de woorden se- maphoor en Christophoor, die resp. tekendrager en Christusdrager bete kenen. De naam hydrophoor betekent dus letterlijk waterdrager, doch dit maakt ons nog niet veel wijzer. De taak van de hydrophoor is nl. om doorlopend water onder druk ter beschikking te stellen, zodat hierop de verschillende tappunten zoals was tafels, kranen, toiletten enz. kunnen worden aangesloten. Met andere woor den verricht de hydrophoor dus aan boord dezelfde taak als voor ons, landrotten, het waterleidingbedrijf. Nu zult u echter opmerken: „Maar hoe ging het voor de oorlog dan zon der hydrophoorinstallaties? Had men toen geen water? Ja, water had men wel en ook onder druk, doch aan de toenmalige systemen waren verschillende bezwaren verbonden. Een van deze systemen bestond uit een continu werkende pomp met in de persleiding een ontlastklep, waar door het niet gebruikte water weer in de tank terug vloeide. Aangezien er evenwel slechts nu en dan water gebruikt wordt, doch de lei ding steeds onder druk moet staan, blijft er bij dit systeem niets anders over dan dat de pomp dag en nacht continu door draait. Dat dit dus veel onnodig energieverbruik en onnodige slijtage betekent, zal ieder duidelijk zijn. Een ander vroeger veel gebruikt systeem werkte met een hoge tank en bij oudere vrachtschepen kunnen we deze tanks nog wel eens hoog boven op electnsche hoofdleiding motor beveiligings- apparaat. (thermische stroom maximaal beveiliging) drukschakelaar naar de tappunten peilglas water pen bij_ uitschaxeldruk ilter terugslagj- luchtkraanfje aterpeil bij nschakeidruk klep t afslui hydrofoorpomp 55

Het Zeskant | 1958 | | pagina 19