de dekhuizen zien liggen. Hiermede is meteen een der grote bezwaren verklaard en wel het lauwe water 's zomers en in de tropen en de kans op bevriezen 's winters en in koude streken. Een ander belangrijk na deel is verder ook de ge ringe druk, want tenslotte is voor 1 atmosfeer druk tenminste 10 meter hoogte verschil tussen tank en tap punt noodzakelijk, zodat het een ieder duidelijk zal zijn, dat de druk in de hutten di rect beneden de tank vrij wel nihil is. Dit geldt in nog sterker mate voor de dou ches, waarbij het water eerst nog door een boiler moet worden verwarmd met alle daarmee verbonden weerstanden. Bovendien moet ook bij het hoog-reservoir de pomp steeds continu draaien dan wel geregeld worden ingeschakeld als het hoog-reservoir leeg raakt, met het daaraan verbonden toezicht. De kwestie van de geringe druk is vooral bij betrekkelijk lage schepen, zo als jachten, baggerwerktuigen, sleepboten en dergelijke een zeer belangrijk punt, aangezien het hoog-reservoir onmogelijk op een metershoge stellage, zoals men bij sommige fabrieken wel ziet, kan worden geplaatst. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de hydrophoorinstallaties in de scheepvaart het eerst aan boord van jachten werden toegepast en wel om streeks 1936. Tot de schepen uit deze periode behoren o.a. het toenmalige prinselijk en nu koninklijk jacht „Piet Hein". Toen dit schip werd gebouwd, hadden de hydrophoorinstallaties al bijna 15 jaar haar deugdelijkheid bewezen, want in 1923 was de eerste installatie hier te lande door de Machinefabriek C. Maters ontworpen en geleverd. Ons land was zelfs landen als Frankrijk en Duitsland hiermede vóór. De voornaamste voordelen, die al spoedig opvielen, van deze installaties voor schepen zijn: le. een geheel naar wens instelbare druk. 2e. een opstelling daar, waar dit het beste uitkomt en dus ver van hitte en koude, 3e. een geheel automatische werking met een zeer grote bedrijfszekerheid. Doch nu genoeg over voor- en nadelen van de verschillende systemen. We hadden beloofd u te zullen uiteenzetten wat een hydrophoor is en hoe hij werkt. Een hydrophoorinstallatie bestaat in hoofdzaak uit een druk ketel, een pomp met electromotor en een automatische drukschakelaar. In de drukketel bevindt zich gedeeltelijk water en daarboven samengeperste lucht, het zogenaamde „luchtkussen". Deze samengeperste lucht houdt het water onder druk en perst dit door het leidingnet naar de verschillende tappunten. Twee typen van de Sihi hydrophoor 56

Het Zeskant | 1958 | | pagina 20