H U Op de luchtruimte van de tank is de automatische drukschakelaar aange sloten, die, zoals de naam reeds zegt, onder invloed van de druk van de lucht de electromotor en daarmee de pomp in- en uitschakelt. Wordt er nu water afgetapt, dan zakt het waterpeil in de tank en daalt de druk van de lucht. Bij een bepaalde minimum-druk schakelt de automatische drukschakelaar de pomp in en vult deze de tank weer bij. Hierdoor stijgt de druk van de lucht in de tank en wordt bij een bepaalde maximum-druk de pomp weer uitgeschakeld. Op deze wijze is dus geheel automatisch altijd water onder druk beschikbaar, zonder dat de pomp continu behoeft te werken. Aan boord van schepen zijn verder gewoonlijk twee hydrophoorinstallaties aanwezig en wel één voor zoet water en één voor zeewater. Deze laatste wordt gewoonlijk gebruikt voor spoeling van de closets e.d. Met het zoete water springt men bij voorkeur wat zuiniger om, aangezien dit speciaal moet worden meegenomen of aan boord moet worden gemaakt uit zeewater met behulp van een zgn. verdampingsinstallatie. Wij hopen met het voorgaande onze lezers een idee te hebben gegeven van het „particuliere waterleidingbedrijf", dat hydrophoor wordt genoemd. J. en K. Ik woon op een bovenhuis in een grote stad en heb vandaar een prachtig uitzicht op een „gevaarlijke situatie". Ik zie namelijk uit mijn woning op een driesprong, waar een vrij druk verkeer is. Daar wil nog wel eens een aanrijding plaats vinden. Je zit rustig aan tafel en ineens hoor je een harde klap: 't Is weer raak", zeg je dan en je loopt naar het raam. En ja hoor, daar zijn twee auto's tegen elkaar gereden, of er is een brommer tegen een auto gebotst of er is een fietser door een motorrijder geschept. Even later loeit de sirene van de verkeerspolitie, die de situatie en de schade komt opnemen. Als er alleen maar materiële schade is, is het al erg, maar die wordt wel door de betrokkenen onderling of door hun verzekeringsmaatschappijen ge regeld. Maar het komt nogal eens voor, dat het slachtoffer van het ongeval gewond op straat blijft liggen. Dan komen de hulpvaardige mensen van alle kanten toegesneld. Er zijn dan altijd goedwillenden onder hen, die het slachtoffer naar het trottoir willen dragen. Waarom? Ja, je kunt een mens toch niet zó op de rijweg laten liggen. Natuurlijk kan dat wel en gelukkig is er meestal nog wel iemand zo verstandig om met enig (al dan niet aangematigd) gezag te beslissen: „Niet aankomen; stil laten liggen totdat de Geneeskundige Dienst er is!" Er wil nog wel eens verschil van mening bestaan over het „laten liggen" of „niet laten liggen" en ik heb het zelfs eens meegemaakt, dat twee hulpvaar dige lieden voor de beslissing van deze medische vraag „op de vuist gingen". Ik neem nu aan, ook in het belang van het slachtoffer, dat men niet met hem (of haar) gaat slepen. Wat doet dan het publiek? Dat publiek schaart zich in een kring om de verongelukte. Eerst is die kring nog wijd, maar naarmate de belangstelling groeit (en die groeit snel!) worden degenen, die vooraan staan, door de anderen langzaam maar zeker naar voren geduwd. Vanuit mijn raam zie ik dan soms honderden mensen, die een compacte massa vormen, met in het midden een kleine opening. Daar ligt dan het slachtoffer, dat zich als het ware ingebouwd ziet in een mensenmenigte en bijkans geen lucht meer kan krijgen. 57

Het Zeskant | 1958 | | pagina 21