Komen dan de mensen van de Verkeerspolitie en/of de Geneeskund'ge Dienst, dan moeten deze zich met moeite een weg door de mensenmassa banen om bij het slachtoffer te komen. Ruimte om een brancard neer te leggen moet eerst worden gemaakt! Het „Achteruit, mensen, achteruit" van de Politie helpt even, maar niet lang en het helpende werk van Politie en Geneeskundige Dienst wordt belemmerd. Ik vraag me af, of het zo bijzonder interessant is een verkeersslachtoffer op de grond te zien liggen met een gebroken been, een hoofdwond of een hersenschudding. Hoe zou U deze ongezonde nieuwsgierigheid van het publiek beoordelen indien U zelf of Uw vrouw of Uw kind daar op straat zou liggen? Ik heb dikwijls gehoopt dat de Politie de nieuwsgierige menigte met de gummistok uit elkaar zou jagen, maar 't gebeurde niet. De Politie is lankmoedig! Toch is er voor de verstandige mens, die getuige is van een verkeers ongeval, maar één juiste gedragslijn. En die is: kunt ge daadwerkelijk helpen, doe dat dan. Is er niets voor U te doen, loop dan door. Daarmede helpt ge de patient, de Geneeskundige Dienst en de Politie. En als er nu in het bedrijf een ongeval gebeurt? Dan zien we veelal het zelfde als bij een straatongeval. Veel ongezonde nieuwsgierigheid en weinig daadwerkelijke hulp. Daadwerkelijke hulp betekent niet: met het ongevalsslachtoffer gaan slepen. Het betekent ook niet: met een meewarig gezicht blijven staan kijken. Daadwerkelijke hulp is: Direct de Verbandmeester waarschuwen en hem duidelijk inlichten over hetgeen is gebeurd; de baas of de bedrijfsleider waarschuwen; een draaiende machine, waarbij het ongeval gebeurd is, stopzetten enz. Dus in het vervolg bij een ongeval, op straat of in de fabriek: Gaat rustig Uws weegs, tenzij ge daadwerkelijke hulp kunt verlenen. Ik neem aan, dat gij, lezer, bereid zijt meer hulp te verlenen dan het hier boven genoemde waarschuwen van de verbandmeester enz. Maar de vraag is, of ge dat kunt. Wilt ge dus iets méér doen, dan moge ik U dringend aanraden een E.H.B.O.-cursus te gaan volgen. De Verbandmeester bij Uw bedrijf zal U daarover zeker nader kunnen inlichten. Ook kunt ge U wenden tot het Oranje Kruis, het Rode Kruis, het Geel/witte Kruis enz. W. (Gusto) 3. Gezicht op Stockholm (art. hiernaast)

Het Zeskant | 1958 | | pagina 22