SHABAR BEPROEFD co 366 Op 9 april vertrok de sleepboot van de werf van LSZ voor een 2-daagse beproeving. De eerste dag was, zoals gebruikelijk, bestemd voor het kom passtellen en trekproeven aan de paal; dit alles had een vlot verloop. De volgende morgen vertrokken we voor de beproeving op zee. Het weer bericht voorspelde niet veel goeds: harde N.W. wind en sneeuwbuien. Aan de Parkkade kwamen de genodigden aan boord en om negen uur ging het pas goed beginnen. De Bilt bleek het deze keer bij het rechte eind te heb ben. Op de Nieuwe Waterweg kregen we tenminste al verschillende sneeuwbuien te verwerken. Bij Hoek van Holland zagen we flinke rollers op het strand breken en buiten het Noorderhoofd liepen er bij N.W. wind golven van 3 a 4 meter hoog. De bedoeling getrouw, werd getracht om met de beproeving te beginnen; motor en schroef werden afgesteld voor de eerste meting en met een 10-mijls vaart ging het tegen de zeegang in. Ons bootje was precies een luchtschommel op de kermis, zó stond je met het schip boven op een golftop en keek je in een diep gat voor je, het vol gende ogenblik zat je alweer op de bodem van dat gat en zag je niets meer door het overkomend water. Na enige tijd bleek, dat het afstellen van schroef en motor wel het enige was, dat benedendeks gedaan werd en een tochtje over en door het schip leerde, dat de meeste magen van plaats veranderd waren en door de respectievelijke kelen naar buiten wilden. Daar er op deze wijze van meten toch niets terecht zou komen, werd be sloten om maar weer naar binnen te gaan. Op de Oude Maas zouden we nu de gevraagde metingen gaan doen, doch dit mislukte door de geringe diepte van het vaarwater en de scheepvaart ter plaatse. Verder overleg deed besluiten terug te gaan naar de Nieuwe Waterweg en hier, koste wat kost, de beproeving af te maken. Om half vijf werden in Maassluis de gasten aan de wal gezet en om vijf uur vertrokken we weer, richting Hoek van Holland. Nu werd er stevig aangepakt en in ruim twee uur hadden we alles van het programma achter de rug. Snel werd gekeerd naar Rotterdam, waar we om kwart voor negen de bruggen passeerden en 52

Het Zeskant | 1958 | | pagina 4