De Vlaanderen XI" in de zuigput V ooraanzicht van de totale makette De makette van boven gezien tableau voor de hoofdmakette bevindt zich een plattegrond van Knokke met aan weerszijden twee van ach teren verlichte dia's (dat zijn foto's op opaalglas). Het staande achterdeel vormt de tweede sectie. Daarin bevindt zich een model van de zuiger aan het werk, in een geschilderd diorama. Ook hier aan weerszijden een dia. Het ijzeren onderstel van de tafel is de derde sectie. Het transport naar Brussel vond één week voor de officiële opening plaats. Behalve het gebruikelijke gezeul en gesleep met de kwetsbare of alleen maar zware onderdelen van de ma kette leverde het transport niets bij zonders op. De douane-formaliteiten waren ook niet te stringent, maar de montage in Brussel was een unieke belevenis voor onze op tentoonstel- lingsgebied toch niet onervaren ploeg. Het enige berijdbare pad naar het ge bouw van de Belgische Burgerlijke Bouwkunde werd versperd door een enorme sierpilaar. Langs allerlei achteraf-paadjes, stukgereden door tractors en trekgravers, kwamen we toch aan ons doel. Terwijl de zon be zig was onder te gaan, sleepten wij in ijltempo de delen van de makette uit de vrachtwagen, het gebouw in en drie trappen op. Daar vond de montage plaats en werden kleine be schadigingen hersteld. Toen we goed halverwege waren, was de zon ondergegaan, maar elektrisch licht bleek ter plaatse niet beschik baar. Bij het licht van aanstekers en lucifers werd de laatste hand aan de makette gelegd. Net toen onze voor raad lichtgevend materiaal dreigde op te raken, was het werk gereed. De makette stond. Wij stonden ook, maar dan verbaasd, dat de officiële opening van de Expo 58 toch op tijd plaats vond. Een bewonderenswaardig begin voor een enorme onderneming van onze Belgische buren. Als u er de tijd en de frankskes voor kunt vrijma ken, moet U niet nalaten er een kijkje te gaan nemen. N. O. I.H.C

Het Zeskant | 1958 | | pagina 6