OP DE ttOOQTE ZIJN Wanneer U per trein op reis gaat, slaat U meestal vooraf het spoorboekje op. Wanneer U de schouwburg of een concert bezoekt, raadpleegt U het programma. In het eerste geval wilt U zeker zijn van de vertrektijden en van Uw verbindingen; in het tweede geval wilt U iets lezen over het stuk of de compositie en over degenen die de uitvoering verzorgen. In beide gevallen wilt U op de hoogte zijn van wat er voorvalt. Die informatie bezit aan de ene kant iets strikt noodzakelijks de kennis van het minutenschema der N.S. en houdt daarnaast een element in, waardoor onze belangstelling in een voor ons tot dusver onbekende zaak levendig wordt gemaakt. Na lezing van het programma kunnen wij van wat ons wordt voorgezet in dat toneelstuk of concert meer genieten en een beter begrip krijgen dan wanneer wij plompverloren en onvoorbereid in de zaal zijn gaan zitten en maar afwachten wat er komt. Zo is het ook onder andere omstandigheden. Er kan bijvoorbeeld enerzijds een aparte bekoring van uitgaan op een trektocht in de vakantie geheel onvoorbereid nieuwe onbekende plaatsen te bezoeken. Maar dan lezen wij achteraf in gidsen over bijzonder mooie plekjes en interessante bijzonder heden, die ons ontgingen, omdat wij er niet van op de hoogte waren. En dan is men toch geneigd te zeggen: jammer! Er kan, bij tijden, een verkwikkende rust van uitgaan de krant met al haar dikwijls onzalig wereldnieuws eens de krant te laten. Maar willen wij, als burgers van 1958, kunnen meepraten, dan zullen wij diezelfde ver smade krant toch telkens weer ter hand nemen om tot de ontdekking te komen, dat het leven zelf bijna altijd boeiender is dan een roman of toneel stuk. (0) 69

Het Zeskant | 1958 | | pagina 7