CHAMPAGNE EN ZOUT KAAP VERDE Het laatste schip in de overdekte helling. De inhoud van de twee met bloemen versierde flessen, die op het podium voor de boeg van het motorvrachtschip „DIORHANE'' opgesteld stonden, vormde wel een scherp contrast. De ene fles bevatte champagne, het vocht waarmee meestal de doopplechtigheid van een schip wordt verricht, de andere was gevuld met zoutkorrels. Een vreemde combinatie, die echter niet zo vreemd meer aandoet als men weet, dat het voor Franse rekening bij onze vennoot De Klop in aanbouw zijnde schip voornamelijk bestemd is voor het vervoer van zout. Trouwens, de reder laat dit schip bouwen in samenwerking met een tweetal zout-exploitatie maatschappijen, die in Senegal (Frans N.W. Afrika) gevestigd zijn. De naam „Diorhane" is ontleend aan een klein plaatsje van die naam vlak bij de zout-exploitatie van één der met de rederij samenwerkende maatschappijen, in de buurt van Saloum en Kaolack, welke laatste plaats ook de thuishaven van het schip zal worden. Eeuwenlang brachten karavanen het ge wonnen zout met andere voortbrengselen uit het Afrikaanse binnenland, zoals goud, ivoor enz. via oasen dwars door de Sahara naar de havenplaatsen in Noord-Afrika. Thans zijn er ook auto's die dit vervoer overgenomen hebben, maar daar naast neemt in niet onbelangrijke mate het scheepvaartverkeer vanaf de Westkust toe. Behalve zout wordt ook veel palmolie vervoerd, daar Frans West-Afrika de bakermat van de oliepalm en met Indonesië en Malakka de voornaamste producent op aarde is. Midscheeps heeft de „Diorhane" dan ook nog een tank van 300 m3, waarin palmolie vervoerd kan worden. Op donderdag 29 mei jl. het was een stralende voorjaarsdag werd de C.O. 379 aan z'n element toevertrouwd. Er waren een groot aantal gasten uit Frankrijk over gekomen om van de tewaterlating getuige te zijn. Ondanks het met guirlandes versierde schip en het met bloemen getooide podium, waren we toch een beetje weemoedig gestemd. De „Diorhane" is als werf nummer 612 na melijk het laatste schip, dat van de over kapte bouwhelling te water gelaten wordt. Gewijzigde bouwmethoden zijn aanleiding geweest tot het moderniseren van de werf van onze vennoot De Klop, waarbij de be-

Het Zeskant | 1958 | | pagina 3