ambtelijke leven aange- o haald ter staving van zijn beweringen. Maar we wil- len er direct op wijzen, dat g de gang van zaken in par- u ticuliere ondernemingen o en vooral in grote parti- g culiere ondernemingen dikwijls niet zo veel van die bij het ambtelijke ap- Q paraat afwijkt. Bij over- g heidsinstellingen komt het nogal eens voor, dat de adjunct-commies A een 2 brief, een verslag of iets dergelijks ontwerpt. Het CD stuk gaat dan naar de commies B, die er het een en ander aan verandert. Waarom die verandering? Soms om het te verbeteren, maar dikwijls ook alleen maar uit zucht tot veranderen of om alleen maar te laten zien, dat B het beter weet dan A. Zo wordt b.v. „Wij verzoeken U ons mede te delen" veranderd in „U gelieve ons mede te delen Dan gaat het stuk naar de hoofdcommies C en die schrapt „mede te delen door en schrijft er voor in de plaats: „te berichten". Vervolgens weer verder naar de referendaris D, die „U gelieve" omzet in „Wij verzoeken U Ten slotte belandt het stuk bij de administrateur E, die dan „te be richten" wijzigt in „mede te delen". Vijf mensen hebben dan aan het stuk gewerkt en ten slotte gaat het de deur uit, zoals de adjunct-commies A het had opgesteld! Moet er dan nooit iets aan een brief, een verslag, een tekening worden gewijzigd? Natuurlijk wel, maar alleen als er werkelijk sprake is van een verbetering. En niet uitsluitend als werkverschaffing. Parkinson heeft uitgerekend, dat in de periode van 1914 tot 1928 het aantal Britse slagschepen is gedaald van 62 tot 20; in diezelfde periode daalde het aantal bemanningsleden in totaal van 146.000 tot 100.000. Maar het aantal ambtenaren bij het Departement van Marine steeg in die periode van 2000 tot 3569! De Wet van Parkinson had toepassing gevonden! Waarom besteden wij nu zoveel aandacht aan dit geval? We doen dit om de aandacht van iedereen van hoog tot laag te vestigen op de gevaren, die aan de toepassing van de Wet van Parkinson zijn verbonden. Want als deze wet in een particuliere onderneming van kracht wordt, zijn de gevolgen onvermijdelijk en onverbiddelijk: hogere onkosten; ver minderd concurrentievermogen; minder opdrachten; inkrimping van personeel; werkloosheid. Wacht U voor de hond (Gusto). 12 3 4 BESCHIKBARE MANKRACHTEN 95

Het Zeskant | 1958 | | pagina 23