het weRk en öe vrouw Wanneer de man 's ochtends de deur achter zich sluit om naar zijn werk te gaan blijft zijn vrouw achter met een taak, die in vele gevallen niet lichter is dan de zijne. Maar al te vaak wordt dat over het hoofd gezien, in die mate zelfs, dat er voor geleerden alle aanleiding was om begaan te zijn met het lot van de huisvrouw. Meer dan eens is daarom haar positie onderwerp van hun studie geweest en meer dan eens is daarbij vastgesteld, dat de arbeid van de huisvrouw gerekend mag wor den tot „zwaar werk". Zij loopt per dag in haar huis vele kilometers, zij bukt, zij sjouwt en zij staat maar. Daarenboven worden, zeker wan neer haar gezin nog jonge kinderen telt, haar geestkracht en haar op lettendheid voortdurend op de proef gesteld. Desondanks zal haar echt genoot, wanneer hij na volbrachte dagtaak thuiskomt, een ordelijk en gezellig huis vinden, als alles tenminste gaat zoals het moet gaan. De harmonie in het gezin en in een sfeer van harmonie leven gelukkig de mees.te huisgezinnen geeft de man tijdens zijn werk rust en een bepaald gevoel van zekerheid: een „rugdekking" om eens een militaire term te gebruiken. Hij weet, dat hij aan het eind van zijn werkdag wordt opgenomen in een kring die hem eigen en lief is. Vooral als er dagen of tijden zijn, waarin het hem in zijn maatschappe lijk leven niet „mee" zit, is het goed te weten dat hij thuis de vrede, de verkwikking, de opbeuring zal vinden, die hij zo hard nodig heeft. En dat bereikt een vrouw, die in de letterlijke zin van het woord een toegewijde echtgenote is. Om die reden is het dan ook niet te verwonderen, dat men bij afscheid of jubileum de redenaars dikwijls woorden van erkentelijkheid hoort richten tot de echtgenote van de feesteling of de vertrekkende. Immers „haar onvermoeibare steun" is voor hem „van zo onschatbare waarde" (0) 93

Het Zeskant | 1958 | | pagina 7