„ELK ONGEVAL HEEFT EEN OORZAAK" Idee 42. L. Thiele. Aanbrengen van blokkeringshandles aan spiebanen- fraisbank. Dit idee, dat op zichzelf goed is, heeft een beperkte toepas singsmogelijkheid, omdat het alleen op enkele oudere banken kan worden toegepast. Premie 15, De ideeën nos. 24, 43 en 44 kwamen niet voor beloning in aanmerking. Idee 138 (1955), dat opnieuw in behandeling kwam, werd aangehouden tot de volgende vergadering. Slagzin van de maand: Hè, wat zegt U? E-l-k o-n-g-e-v-a-1 h-e-e-f-t e-e-n o-o-r-z-a-a-k! Is dat waar? Ja, dat is waar: Elk ongeval heeft een oorzaak! Heus, het is zo: elk ongeval heeft een oorzaak! Ben je nou gek geworden? Er gebeuren toch massa's ongevallen, die zo maar ineens gebeuren, zonder bepaalde oorzaak. Neem nou eens een poosje geleden die man, die ineens met z'n hand klem zat in een machine Of neen, dat is eigenlijk geen goed voorbeeld, want als je er goed over nadenkt verrichtte die man een onveilige handeling. Maar dan de man, die met een hersenschudding naar het ziekenhuis ging omdat er een stuk ijzer naar beneden kwam; daar was toch geen oorzaak, want het ijzer kwam zo maar ineens naar beneden. O ja? Kwam dat ijzer vanzelf naar beneden? Of had iemand het laten vallen? Of kwam het omdat de getroffen man geen helm droeg? Ik geloof, dat dit ongeval zelfs twee oorzaken had. Toegegeven, maar de man dan, die over een keg struikelde en zijn been brak. Wat was daar dan de oorzaak van? Wel, wat denk je? Zou die keg daar vanzelf zijn gaan liggen, of zou iemand hem daar hebben laten slingeren en de boel niet opgeruimd hebben? Je hebt gelijk, maar als er nu een hijs naar beneden komt omdat een staaldraad breekt? Wel dan kunnen er twee oorzaken zijn: óf de hijs was te zwaar voor de draad óf de draad was versleten en niet tijdig nagekeken. Heus, geloof me maar, het is waar: ieder ongeval heeft een oorzaak. Het is de moeite waard bij alle voorkomende ongevallen de oorzaak na te gaan. Je kunt er altijd wat van leren. Ongevallen komen voor de getroffenen dikwijls hard aan. Maar harder is het te moeten erkennen, dat je zelf de oorzaak van een ongeval bent, 140 (0)

Het Zeskant | 1958 | | pagina 10