'VESDRE' BEPROEVING VAN DE DIESELGEDREVEN SNIJKOPZUIGER Teneinde de beproevingen van de „Vesdre" tijdig te kunnen uitvoeren, werd er door een aantal werknemers van J. K. Smit gedurende de fabrieksvakantieweek gewerkt om de snijkopzuiger klaar te krijgen. Wij zijn hierin geslaagd, zodat wij op 30 juli jl. in alle vroegte naar de Lek konden vertrekken, om op de door de Rijkswaterstaat aangewezen plek de beproevingen uit te voeren. Het voorspel hiervan is altijd, dat met behulp van sleepboten de ankers worden uitgebracht, een karwei dat circa drie uur in beslag neemt. Daarna kan de zuigbaas beginnen om, door middel van het langzaam op diepte brengen van de cutterladder, de rivierbodem af te tasten naar eventuele bulten. Om een enigszins behoorlijke beproeving te doen, moet er een zoveel mogelijk gelijke snee voor de cutter staan, teneinde een regelmatig grondverzet van de cutterzuiger te verkrijgen. Om de lengte van de persleiding, die meestal achter de cutterzuiger zit, na te bootsen, is er een persplaat aangebracht op de draaibocht, waar anders de drijvende leiding op aangesloten zit. De persplaat had in dit geval ongeveer de halve doorlaat van de pers leiding. Deze plaat heeft ons echter een paar maal parten gespeeld, omdat ter plaatse waar wij aan het cutteren waren, grote stenen en stukken wrakhout in de bodem zaten, die wel door de pomp gingen, maar achter de plaat bleven steken, zodat het gat verstopt raakte. Wij waren genoodzaakt te stoppen, de plaat los te nemen en de rommel uit de leiding te vissen. Tegen het einde van de eerste dag waren we echter toch zover ge komen, dat alles gesteld stond, opdat de officiële beproeving de volgende dag zou kunnen plaats hebben. De tweede dag zijn we om half negen gaan draaien tot ongeveer vijf uur en wij moesten enige malen stoppen door een verstopte persleiding C O. 367 128

Het Zeskant | 1958 | | pagina 20