cJ-£oe gaat ket er meel „Hé, kerel, wat heb ik jou in een tijd niet gezien. Hoe gaat het er mee?" „Goed, dank je, en hoe is het met jou?" En dan begint pas het gewone gesprek. De vraag, hoe het er mee gaat, ligt ons op de lippen bestorven. Vrijwel ieder gesprek begint met die vraag. En vrijwel automatisch antwoordt de aangesprokene met „Goed". Die vraag is een soort inleidingsformule voor het gesprek geworden; een formule zonder veel betekenis. Want als je dan later informeert naar de gezondheid van de aangesprokene, dan blijkt al gauw, dat de man, die aanvankelijk verklaard heeft, dat het goed gaat, last heeft van z'n maag of van een andere kwaal. En dat zijn vrouw een keelontsteking heeft en zijn zoontje een arm heeft gebroken. Niettemin heeft hij op de vraag, hoe het er mee gaat, min of meer automatisch geantwoord: goed. Toch is er de laatste tijd wel enige verandering te bespeuren. Het antwoord „goed" wordt niet meer zo grif gegeven. Speciaal geldt dit voor zakenlieden. Zeker, met de gezondheid gaat het best, ook al zijn er maagkwalen en gebroken armen. Maar met de zaak! Neen, met de zaak gaat het niet zo best. Er is te weinig te doen. De omzet daalt. De con currentie wordt met de dag scherper. De winstmarges worden kleiner, 't Is moeilijk het personeel aan de gang te houden. Dat zijn zo de klachten, die men iedere dag in zakenkringen kan horen. En dan zijn er de pessimisten, die zeggen: „Ik weet niet waar dat op uit moet lopen". En er zijn ook optimisten, die zeggen: „Nou ja, het zal wel loslopen". Als we al die klaagliederen uit de zakenwereld horen, is het misschien wel goed om eens na te gaan, hoe we er zelf voor staan „Dag Werf Gusto, hoe gaat het er mee?" Goed, dank je!". Gaat het werkelijk goed? Ja, zeggen de optimisten, we hebben nog werk tot 1961 en wie dan leeft wie dan zorgt. Neen, zeggen de pessimisten, de tijd gaat snel en we zitten zó in 1961. Wat is nu de waarheid? Gaat het goed, of gaat het slecht? Ik geloof dat als zo vaak de waarheid in het midden ligt. Het gaat redelijk (0) 137

Het Zeskant | 1958 | | pagina 7