D I O R H A N E OP EEN PRAATJE NAAR ZEE CO. 379 Een koortsachtige bedrijvigheid aan boord van het bij onze vennoot De Klop gebouwde motorvrachtschip Diorhane wees er in de eerste helft van oktober op, dat men het eindstadium genaderd was. Op 18 oktober was het zover, dat de C.O. 379 van de werf ging vertrekken. Ten einde het obstakel in de vorm van de Baanhoekspoorbrug over de Merwede te passeren, waren de masten afgenomen, terwijl ook het kompas, de richtingzoeker en het hekwerk boven op de stuurhut ge demonteerd waren. Door de hoge waterstand van de rivier was de doorvaarhoogte onder de brug minder dan normaal en Rijkswaterstaat verleende ternau wernood vergunning om te varen. Volgens voorschrift moet tussen onderkant brug en grootste hoogte van het schip een be paalde ruimte vrij blijven. Een dwarsscheeps aangebrachte lat gaf de veilige hoogte aan. Prompt sneuvelde deze lat tegen de brug- constructie, waaruit wel bleek dat het net op het nippertje was. Bij de werf Boele in Bolnes ging het schip op de helling, terwijl daar ook de masten en verdere afgenomen constructiedelen weer gemonteerd werden. Vrijdag de vierentwintigste vertrokken we van Bolnes om koers te zetten naar de Waalhaven, waar 's middags de kompassen gesteld werden. Tegen de avond meerden we in de Parkhaven, gereed voor de technische proeftocht, die op maandag 27 oktober gehouden zou worden, 's Morgens om acht uur zouden we vertrekken. Bij dit voornemen bleef het echter, want er hing een dikke mist over ons landje, die elk zicht onmogelijk maakte. In vroeger tijden zou het absoluut onmogelijk ge weest zijn onder deze omstandigheden een proeftocht te houden. Nu het scheepvaartverkeer echter over het prachtige hulpmiddel radar beschikt, vormt mist geen onoverkomenlijke hinderpaal meer. De radar posten langs de Nieuwe Waterweg waren deze maandagmorgen in sterke mate bezet, zodat we een gunstig moment voor vertrek moesten af wachten. Om half tien was het zover. De loods, die met een walkie- talkie uitgerust aan boord gekomen was, ontving toen van de centrale radarpost toestemming tot vertrek. Eenmaal los van de kade voeren we eerst in langzaam en allengs in sneller tempo in dikke mist zeewaarts. Langs de Nieuwe Waterweg van Rotterdam tot Hoek van Holland bevindt zich een net van radarposten, die dit gehele vaargebied om- (Vervolg Algemeen Gedeelte zie pagina 139) 138

Het Zeskant | 1958 | | pagina 6