wordt geen rekening gehouden. Een uitzondering vormen alleen de drie feestdagen volgend op Ramadhaan (de dertigdaagse vasten) en even tuele hoogtijdagen in het bestaan van de Republiek of haar president. Als wij het Kanaal ingaan is de vastenmaand juist begonnen. Dat is niet gunstig voor ons. In die maand onthoudt de strenge Mohammedaan en dat zijn er vele (vooral op het stort en op de drijvende leiding, maar ook aan boord) - zich van 's morgens drie uur tot 's avonds zes uur van eten, drinken en roken. Het behoeft niet gezegd, dat de slaapneigingen van de mensen daar door sterk bevorderd worden. Bovendien mogen zij in de avond en in de nacht zoveel eten en drinken als ze bemachtingen kunnen en in die tijd gunnen zij zich daarom vrijwel geen slaap. Dat moet dan dus ge durende de rest van de dag ingehaald worden met alle gevolgen van dien op hun prestaties. Velen houden zich overigens voorbeeldig aan de regels van hun geloof. Een sigaret tijdens de vasten-uren aangeboden, zelfs met erbij „bewaar maar tot na zessen", wordt dikwijls niet geaccepteerd. Ook op een ander punt treffen we het niet. In de maanden maart en april komen er in het Kanaal-gebied veel zandstormen voor. De instal latie moet uiteraard wel op deze zandstormen berekend zijn, maar het betekent toch, dat deze gloednieuwe zuiger aanstonds naast het toch al zware beproevingsprogramma ook de slechte weersomstandigheden zal moeten doorstaan. Voor de beproevingen staan 2 X 120 uur duurproef en nog wat afzon derlijke proeven in het contract. De eerste duurproef moet in slappe grond en met korte leiding op een lage oever worden verricht; de tweede in harde grond met een lange en 22 meter hoog opgaande leiding. De eerste proef kost ons de meeste hoofdbrekens. Tot driemaal toe starten we tevergeefs. We blijken het allengs langer te kunnen volhouden met de gegeven installatie, maar pas tijdens de vierde keer slaagden we erin de proef met succes te volbrengen. Dit heeft ondertussen de stemming van de klant en ds verwachting voor de tweede proef er niet beter op gemaakt. Als er eenmaal zwakke punten in de installatie blijken te zijn, worden steeds meer verschijn selen met wantrouwen bekeken. Muggen worden dan olifanten! In deze situatie blijkt overduidelijk, dat ook voor veel ogenschijnlijk onderge schikte zaken een goede uitvoering, serieuze bewerking, montage of reiniging van groot belang is. Om een voorbeeld te noemen: van een Winkelwijk in Port-Said 9

Het Zeskant | 1959 | | pagina 21