verwende Westerling van heden staat voor het raadsel van het mense lijk kunnen van 50 eeuwert her. Zonder kranen of bokken of heftrucks, alleen door de inzet van een menigte slaven slaagden de bouwmeesters van de toenmalige koningen erin om de grote granieten blokken, waar van sommige meer dan 40 ton wegen, op hun plaats te krijgen, vijftig meter boven de begane grond. Vele duizenden blokken steen en graniet waren er nodig om deze gigantische koningsgraven te bouwen. Men bouwde bovendien met uiterste toewijding. De stenen werden stuk voor stuk zuiver vlak geschuurd (handwerk!), zodat ze nauwkeurig op elkaar aansluiten. Het geheel verkreeg een nauwgezet uitgevoerde wiskundige vorm en de grafkamers voor de koning en de koningin werden eveneens zeer precies op wiskundig interessante punten in de pyramide aan gebracht. Deze meesterwerken hebben de tand des tijds zeer goed weerstaan. Tegen rovershanden bleken ze tenslotte niet bestand. Slechts in een pyramide wisten de rovers niet binnen te dringen. Deze is pas in de loop van de vorige eeuw ontsloten door oudheidkundigen. De inhoud is bewaard gebleven en bevindt zich thans in het Egyptisch Museum te Cairo. In dit museum krijgt men een overweldigende indruk van de oude beschaving. Deze schatten, die met de hand en zeer eenvoudig gereed schap gemaakt zijn, aanschouwend, komt men tot de slotsom, dat de handvaardigheid en het artistiek gevoel van de oude Egyptenaren op een zeer hoog peil stonden. Het handwerk neemt ook in het hedendaagse Egypte nog een belang rijke plaats in. In de Arabische wijk in Cairo ziet men nog talloze handwerkslieden in door elkander gestrengelde werkplaatsjes zo aan de straat, ja vele malen op straat, koper- en zilverdrijven, leer, hout of ivoor kunstig bewerken. Egypte, het land, waar de oudheid en de techniek elkaar steeds meer raken; een merkwaardig land. We zijn vandaar weer teruggekeerd op de snelle vleugels van de Vliegende Hollander. Na vier maanden zagen we ons landje weer in de stralende zomerzon. Daarmee liep de reis ten einde, die we nooit meer zullen vergeten. Ir. L. (Gusto) Da „IS September* een zusterschip van de .J.oiiis Perrier (CO. 278) waar dii een opname tan is.

Het Zeskant | 1959 | | pagina 23