achter het ijzeren gordijn, maar er wordt zorgvuldig voor gewaakt, dat we niet meer te zien krijgen dan het restaurant aan de rand van het vliegveld. De kellners zijn niet erg spraakzaam en veel wijzer worden we dus niet. Verder gaan we via Wenen en Athene, waar het al avond is, zodat we de stad als een wonderschoon mozaïek van lichtj es tegen de bergen langs de baai gedrapeerd zien liggen. Vervolgens dwars over het vanuit de lucht zo vredige Cyprus en via Beiroeth naar Caïro. Alles gaat prima uitgezonderd juist de laatste landing. Het liep goed af, maar het was op het nippertje! Het landingsgestel raakte onklaar zodat de gezagvoerder een buiklanding moest proberen. Hij heeft het er keurig afgebracht; van hier af nog onze hulde! Geen van de passa giers liep enig letsel op omdat er geen kwaadaardige schokken zijn voor gekomen en er wonder boven wonder geen brand ontstond. Het schouwspel vanuit de donkere cabine was overigens spannend ge noeg. Het gebeurde in het holst van de nacht en als voorzorgsmaatregel tegen brand was alle verlichting uitgeschakeld toen we de grond moesten gaan raken. Onze snelheid zal op dat moment ongeveer 150 km per uur zijn geweest. Het schuren van het metalen gevaarte over de beton nen startbaan veroorzaakte een enorme vonkenregen. Het vliegtuig schoof waggelend voort, waardoor het aan de vleugel beschadigd werd en benzine verloor. Even voor de stenen omheining van het veld kwam het toestel tot stilstand. Indien ooit, dan was er op dat ogenblik een doodse stilte. Maar dat duurde natuurlijk niet lang. Met kalme stem verzocht de steward iedereen met achterlating van alles het vliegtuig te verlaten. Onze ogen waren ondertussen aan het halfduister gewend geraakt en daarom was de noodverlichting voldoende om de weg naar buiten goed en vlug te vinden. Koffie met cognac en een goed bed brachten ons weer op verhaal en nadat de bagage inmiddels was uitgegraven, konden we onze tocht naar Port-Saïd voortzetten. Daarmee begint ook onze eigen lijke kennismaking met Egypte, met de bevolking, met het land schap, waarin schamele hutten en bijbelse schilderingen nog zo maar langs de weg gestrooid lig gen. Het land, waarin de voer tuigen variëren van ezel en ka meel tot auto's, waarvan in ieder geval één onderdeel goed werkt en wel de claxon. De afstand CaïroPort-Saïd is ongeveer 200 km. De weg voert Wm Een Egyptenaar met zijn kameel 6 (Vervolg Algemeen Gedeelte zie pagina 7)

Het Zeskant | 1959 | | pagina 6