trouwplannen en het sparen voor een huwelijk. Want toen in 1817 werd in datzelfde Haarlem de eerste spaarbank in Nederland opgericht. De eerste spaarbank die zich ontfermde over de dikwijls onbetekenende spaarsommetjes van de „kleyne luyden". De eerste spaarbank die deze bedragen rentegevend belegde en die beheerd werd door een bestuur van zeer achtenswaardige heren die het werk dat er te doen viel, geheel belangeloos verrichtten. Nu anno 1959 zijn er in ons land meer dan 250 spaarbanken die tezamen verenigd zijn in de Nederlandse Spaarbankbond. Met elkaar beschikken zij over rond 450 kantoren, terwijl sommige spaarbanken bovendien nog rijdende bijkantoren in bedrijf hebben. En nog altijd wordt iedere spaarbank beheerd door een bestuur dat zijn werk be langeloos doet. Nog altijd zijn de spaarbanken van de Nederlandse Spaarbankbond sociale instellingen die haar werk zonder winstoogmerk uitvoeren. In 1957 heeft het H.M. Koningin Juliana behaagd het be schermvrouwschap over de Nederlandse Spaarbankbond op zich'te nemen. Geurt laat zich tegenwoordig Ger en Aletta laat zich Letty noemen. Als Ger en Letty trouwplannen hebben, kunnen zij onverschillig waar in ons land zij wonen met hun spaargeld terecht bij een spaarbank. En als zij nog geen 21 jaar zijn, sluiten zij natuurlijk allebei een jeugd- spaarovereenkomst af. U weet het wel zo'n overeenkomst die speciaal is ingesteld om het sparen door jonge mensen aan te moedigen door het uitkeren van een extra premie van 10 en die ieder, die tussen 15 en 21 jaar oud is, kan afsluiten bij een der spaarbanken van de Nederlandse Spaarbank bond, bij de Rijkspostspaarbank of bij de spaarbanken van de boeren leenbanken. Zo'n overeenkomst sluit men af voor de duur van zes jaren en men verbindt zich in die tijd een bedrag van tenminste 180,te sparen. Dat is dus gemiddeld 30,per jaar. Maar natuurlijk mag men ook meer sparen, namelijk maximaal 200,per jaar. Dit laatste is vooral ook belangrijk voor jongemannen die nog in militaire dienst moeten. Terecht zouden zij zich kunnen afvragen of in die tijd hun overeen komst misschien zou verlopen omdat er dan van verder sparen bijna niets komt. Doch als zij, in het jaar of de jaren voorafgaande aan de militaire dienst 60,extra sparen boven het gestelde minimum, zijn ze gedurende de jaren van hun militaire dienst van de zorg over hun jeugd-spaarovereenkomst verlost. Welk bedrag men ook spaart, in ieder geval dient men erop te letten dat er aan het einde van ieder kalenderjaar voor elk jaar, dat men bezig is met sparen, een bedrag van 30,op de spaarrekening staat. Wie aan deze voorwaarden heeft voldaan ontvangt na zes jaar van de overheid een extra premie van 10 over het in totaal gespaarde bedrag, nadat dit eerst nog is verhoogd met de gebruikelijke spaarbankrente. Desgewenst kan men daarna nog drie jaren doorsparen op dezelfde gunstige voorwaarden. Voor oud-militairen, die hun diensttijd achter de rug hebben, geldt voorts nog de volgende prettige bepaling. Zij kunnen namelijk alsnog (0) 31

Het Zeskant | 1959 | | pagina 13