'mmri. leverde kracht door deze installatie op het schip wordt overgebracht door een vloeistofdruk, in dit geval door oliedruk. Die druk wordt op een waarlijk vernuftige wijze verkregen, n.l. door enige blokjes, die zo danig tegen de kraag op de schroefas zijn opgesteld, dat zij enigszins kunnen wentelen. De blokjes nemen bij het draaien van de schroefas een stand in, dat in de draairichting van de as aan de voorzijde van het blokje de speling tussen blokje en kraag iets groter is dan aan de achter kant. De aan de kraag klevende olie komt door de nauwer wordende spleet dus onder een zodanig hoge druk, dat de voortstuwende kracht, door de motor ontwikkeld, via deze blokjes, de bak en de fundatie op het schip wordt overgebracht. De motorkamer is dan ook wel een ruimte, waar men onder de indruk komt van het menselijk vernuft. Alles verliep hier naar wens. Buiten is het inmid dels donker gewor den en als men aan dek komt, valt er niets'meer te onder scheiden in de om geving. Deze'intense duisternis geeft een merkwaardige ge waarwording. Het wordt nu tijd om aan slapen te gaan denken. Maar met dat slapen wilde het niet zo erg best vlotten, want men moet wel aan het geluid van de steeds doordraaiende motor gewend zijn, wil men daar doorheen slapen. De volgende morgen bij het ontwaken was het nog donker, maar bij het ontbijt was de zon al weer op, al was het nog wel wat men noemt „heiïg". Op de brug was het nog stil en we kregen de gelegenheid een blik op het radarscherm te werpen. De radar tastte de omtrek af. Op het scherm was onze eigen route door een lichte lijn aangegeven. Komt er nu een ander schip binnen het waarnemingsgebied van onze radar, dan tekent dat zich op het scherm af als een lichte stip. Op enige afstand (die op het scherm precies afgelezen kan worden) lag een ander schip in onze route. Het kwam op het scherm steeds nader en op een gegeven ogenblik dook het voor onze ogen op uit de nevel, juist op de afstand, die men verwacht had. Even later deed de zon zijn invloed gelden en werd het weer helder, zodat we konden genieten van het wijdse uitzicht. Tegen de middag kwamen de pieren van Hoek van Holland weer in zicht. Maar reeds van te voren kon door regelmatig uitgezonden ge luidssignalen de plaats bepaald worden, waar die pieren zich moesten I (TT (0) 27

Het Zeskant | 1959 | | pagina 9