INTERESSANTE SAMENBOUW SNIJKOPZUIGER "VLAANDEREN XI" Voor één van onze oudste Belgische relaties heeft onze vennoot J. K. Smit de snijkopzuiger Vlaanderen XI in recordtijd weer samengebouwd. De zuiger werd in augustus 1955 door J. K. Smit opgeleverd en in secties naar Knocke (België) getransporteerd. Na samenbouwen te Knocke heeft de zuiger gedurende enige tijd zand naar het strand geperst ter bestrijding van de ontzanding van het Belgische strand. Na voltooiing van dit werk, werd de zuiger weer in secties gedemon teerd om naar Schotland te worden vervoerd, teneinde aldaar een grondlaag boven kolenmijnen weg te baggeren. De secties werden per schip naar de havenplaats Leith en vandaar over een afstand van circa 130 km over land per trailer naar de eigen lijke bouwplaats vervoerd. Dit is gemakkelijker geschreven en gelezen dan gedaan. Als men even bedenkt, dat de complete zuiger circa 550 ton weegt, en samengesteld is uit een 25-tal secties, variërend in gewicht van I/2 tot 40 ton en verder uit een groot aantal kleinere onderdelen, o.a. drijvende leidingen, dan begrijpt men wel, dat men niet tegen een beurtschipper of vrachtrijder kan zeggen: „breng dit zuigertje even naar Schotland en klaar is Kees". Na samenbouwen op de bouwplaats heeft de zuiger ongeveer een jaar in Schotland gewerkt en in deze periode circa 3.300.000 m3 zand ver werkt, wat een gemiddelde van 67.500 m3 per week betekent. Toen het werk voltooid was, werd de zuiger in Schotland gedemonteerd en in onderdelen na overlading in Rotterdam op zolderbakken naar Kinder dijk verzonden om weer te worden samengebouwd. De afspraak luidde, dat alle onderdelen op 1 februari bij J. K. Smit zouden zijn en dat de zuiger op 10 maart weer gemonteerd moest worden opgeleverd. Zoals dikwijls het geval is, kwamen niet alle onderdelen op tijd. De ver traging ontstond voornamelijk door de langdurige mistperiode in februari, zo dat pas op 10 februari alle voornaam-

Het Zeskant | 1959 | | pagina 6