TEWATERLATING VLAANDEREN XII Vervolg Algemeen gedeelte de eisen van een zo groot mogelijke groep afnemers zullen voldoen. Wat voor tafels en stoelen geldt, geldt zeker en in aanzienlijk ver sterkte mate voor motoren, pompen, lieren en eigenlijk voor alle in grote of kleine series vervaardigde toestellen en onderdelen. Daarom worden ook wij bij de noodzaak van goedkoper produceren steeds weer gedreven in de richting van beperking van het aantal uitvoeringen. Evenals de meubelfabrikant stoelen en tafels maakt met één poot- lengte, moeten wij onderdelen die gelijk kunnen zijn, gelijk maken, ook al is dit vroeger niet gebeurd. In de richting van normalisatie van onderdelen en van typebeperking dus! Ir. S. (Technisch Centrum). Dinsdagochtend, 31 maart, de ochtend na de Paasdagen, zijn de houten scheepmakers van onze vennoot J. K. Smit extra vroeg opgestaan. Reeds bij het krieken van de dag waren ze op helling 2 bezig deze in orde te maken voor de tewaterlating van de sleephopperzuiger CO. 382 van de firma Decloedt. In verband met het tij moest deze tewaterlating omstreeks 10 uur plaats hebben en het kan in zekere zin als een krachttoer van Baas Den Boef en zijn mannen beschouwd worden om binnen 4 uren dit schip op smeer te hebben gezet. Waren de schepen voor de firma Decloedt Fils tot nu toe zonder ceremonieel aan hun element toevertrouwd, deze morgen waren Mevrouw P. Decloedt en haar zoon en kleinzoon, de heren Raymond Decloedt en Jean Jacques Decloedt naar Kinderdijk gekomen terwijl ook de heren Ir. W. Pladijs en J. Deweirt aanwezig waren. Op verzoek van de opdrachtgever was er officieel geen bekendheid aan deze tewaterlating gegeven, maar toch was door het prachtige voor jaarsweer en de paasvakantie de belangstelling groot; vooral van de jeugdige dijkbewoners, zoals op de foto (zie pag. 60) duidelijk te zien is. Op de vastgestelde tijd liet Mevrouw Decloedt de met bloemen ver sierde champagnefles tegen de boeg van CO. 382 uiteenspatten en doop te het schip met de naam VLAANDEREN XII. Vervolgens hakte ze met een ferme tik van het zilveren bijltje het nylonkoord door, waar door de klink viel. Direct kwam er beweging in het schip en onder luid gejuich gleed het van de helling. Een ideale tewaterlating onder ideale weersomstandigheden. Aangezien er indertijd bij de plaatsing van de opdracht niets over dit bouwnummer in het Zeskant is vermeld, laten wij hier nog even de technische beschrijving volgen, zoals deze ook aan de kranten is verstrekt. De hoofdafmetingen van dit grote baggervaartuig zijn: lengte over alles 80.50 m breedte 14.00 m inhoud van de hopper 1800 m3 holte 6.40 m 59

Het Zeskant | 1959 | | pagina 19